V pohnutých časoch druhej vlny korona pandémie sa investori opäť utiekajú k investičným bezpečným prístavom ako je zlato či nehnuteľnosti. Tie sú atraktívne aj preto, lebo štátne dlhopisy, ďalší tradičný „safe haven“, nezarábajú takmer nič alebo dokonca prerábajú, keďže mnohé majú záporne výnosy.

Napokon príťažlivosť týchto dvoch aktív zvyšuje aj pocit investorov, že s cenami akcií nie je všetko v poriadku a blíži sa prasknutie ich nafúknutej cenovej bubliny. Čo sa teda v dnešných časoch oplatí viac žltý kov či tehly?

zlato
Neprehliadnite

Dolár posilňuje a cena zlata je najnižšia za 2 mesiace

Zlato sa stále blyští, ale lesk matnie

Zlato podľa odhadov niektorých analytikov veľkých bánk dosiahne do konca roka zhruba cenu dvetisíc dolárov za uncu. Bank of America dokonca v lete predpovedala, že cena zlata môže dosiahnuť v nasledujúcich 18 mesiacoch aj na tritisíc dolárov za uncu. K nárastu by mu malo pomôcť obdobie neistoty, ktorá je spojená s americkými prezidentskými voľbami, s ožívajúcou druhou vlnou pandémie koronavírusu a s tlačením lacných peňazí.

„Cena zlata a nehnuteľností je hnaná vytlačenými peniazmi. Vlády s tlačením neprestávajú, ceny preto budú ďalej stúpať,“ myslí si František Burda, prevádzkový riaditeľ Golden Oak Trust.

Na druhej strane očakávania analytikov agentúry Bloomberg sú o čosi triezvejšie. Koncom roka odhadujú mediánovú cenu zlata na úrovni 1 900 dolárov za uncu. Pre rok 2021 by cena tohto kovu mohla ešte klesnúť len 1 885 dolárov za uncu.

Aj preto niektorí ekonómovia investičným „nájazdom“ na cenný žltý kov nefandia. „Špekulatívne investovanie do tohto drahého kovu mohlo vyhnať jeho cenu na úroveň, ktorá je dlhodobo neudržateľná, a investori by mali byť opatrní, kým svoje pozície v zlate zvýšia,“ tvrdí Roman Bašár, investičný manažér fondu alternatívnych investícií Avanea v nedávnom komentári.

O nestabilnom vývoji cien zlata svedčí aj jeho vývoj v priebehu tohto roka. Cena zlata síce dlhodobo stúpala, ale so zakopnutiami. Najnovšie tento vzácny kov klesol v septembri pod 1 900-dolárovú hranicu, čo ide najmä na vrub posilnenia dolára. Tieto aktíva sa obchodujú na trhoch zvyčajne v nepriamej úmere.

„Mínusom pre žltý kov boli aj zlepšujúce sa predstihové makrodáta, ktoré ďalej ukazujú na odraz ekonomickej aktivity, takmer v tvare „V“,“ vysvetľuje Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Podobne opatrne sa stavajú k „zlatej horúčke“ aj iní ekonómovia. „Obávam sa, že teraz nastupovať do zlata kvôli tomu, že sa chceme zviezť na "zlatej vlne" nie je príliš šťastné riešenie,“ myslí si Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. Investorom skôr radí nákup vyklesaných aktív.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa