Cena zlata na svetových trhoch nepretržite stúpa už takmer 13 rokov a v neistých časoch krízy sa tempo jej rastu ešte zrýchľuje. V predchádzajúcich dňoch atakovala cena jednej unce (31,1 gramu) žltého kovu hranicu 1 790 dolárov (1 384,38 eura). Tretí štvrťrok tohto roku sa pritom stal najúspešnejším v zdražení zlata od jari 2010. V porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roku zdražela unca na svetovom trhu o takmer 11 percent. Doterajší rekord pochádza zo začiatku septembra 2011, keď sa jedna troyská unca predávala za vyše 1 920 dolárov.

Záujem rastie

Treba za tým vidieť hlavne rast záujmu o fyzické zlato ako uchovávateľa hodnoty. Ten prichádza nielen zo strany majetnejších ľudí, ale aj centrálnych bánk. Pritom sú to práve ony, ktoré svojou politikou záujem o zlato stimulujú.

S celosvetovou recesiou bojujú centrálne banky tlačením ničím nekrytých papierových peňazí, ktoré tak strácajú hodnotu a pod vplyvom inflácie sa hodnota doterajších úspor neustále znižuje. Tie isté centrálne banky, ktoré sa ešte pred desaťročím zlata z bankových trezorov zbavovali, teraz vo veľkom žltý kov nakupujú. Vlani odsali do svojich trezorov z trhu 457 ton zlata, tento rok to bude ešte o 36 ton viac. V dôsledku nepokojov v Juhoafrickej republike sa navyše ťaží menej kovu. Výsledkom je, že jeho cena rastie. Ale aj dopyt, no iba po investičnom zlate. Vo svete sú už nielen automaty, ktoré vydávajú zlaté odliatky podľa najaktuálnejšej ceny na spotovom trhu, ale už aj na Slovenku je možné kúpiť investičné zlato. To je v súlade s európskymi normami oslobodené od DPH. Ponúkajú ho viaceré banky, množstvo spoločností a už aj špecializované predajne priamo v obchodných centrách. Veľkému záujmu sa tešia zlaté zberateľské mince, ktoré v nominálnej hodnote 100 eur emituje koncom roka i Národná banka Slovenska.

Zlatá opatrnosť

Podvodníci ožili

Je pravidlom, že ak je o niečo záujem, zbystria pozornosť nielen obchodníci, ale aj podvodníci. Platí to aj pri zlate. Správy o rozširovaní zlatých tehličiek, v ktorých strede je namiesto zlata wolfrám (má podobnú hustotu ako zlato, ale je oveľa lacnejší), nie sú novinkou. Vždy však išlo o zlaté tehly s väčšou hmotnosťou a dokonca sa hovorí, že zlaté tehly, ktorých časť tvorí wolfrám, sa nachádzajú aj v zásobách niektorých centrálnych bánk (najviac sa spomína Etiópia).

Investorov však veľmi znepokojil posledný prípad z New Yorku, kde sa v polovici septembra objavilo desať kusov desaťuncových (311 g) tehličiek. Išlo pritom o značku PAMP (Produits Artistiques Métaux Précieux), čo je jeden z najvýznamnejších švajčiarskych výrobcov zlatých odliatkov a tehličiek na svetovom trhu. Falošné kusy boli dodané v originálnom puzdre, s výrobným číslom, certifikátom a ostatnými dokumentmi a na prvý pohľad boli na nerozoznanie od pravých výrobkov.

Hoci sa všeobecne tvrdí, že zlaté odliatky alebo tehličky s väčšou hmotnosťou sa falšujú ľahšie (a, samozrejme, sa viac podvodníkom oplatia), už to neplatí. Pri súčasných cenách zlata sa to falšovateľom vyplatí aj pri menších odliatkoch a dokonca aj pri minciach, ktoré sa považujú za najťažšie kopírovateľné.

Cena zlata v Londýne
USD/troyská unca

Zlatá opatrnosť

PRAMEŇ: kitco.com

Drahé overovanie

Zlatá tehlička s podielom wolfrámu sa trochu líši hmotnosťou alebo veľkosťou, ale rozdiel aj skúsený zlatník môže pripísať štatistickej odchýlke merania. Veď v prípade jednouncovej tehličky rozdiel predstavuje tisícinu gramu. Overenie pravosti je možné len rozrezaním, navŕtaním tehličky na viacerých miestach alebo pomocou drahých prístrojov, ktoré nie sú bežne dostupné u každého predajcu. Viceprezident a obchodný marketingový riaditeľ spoločnosti PAMP Nadia Haroun pripustil, že aj röntgenové meranie rovnako ako test hustoty sú pri zisťovaní wolfrámu neúčinné. Dá sa však odhaliť ultrazvukom.

Kým záujem investorov aj podvodníkov o investičné zlato rastie, o zlaté šperky, naopak, klesá. Celosvetovo o 15 percent. Napríklad v Českej republike trh s klenotmi zažíva vôbec najhoršie časy v histórii republiky. Celková hmotnosť zlatých šperkov sa podľa údajov puncového úrad za uplynulých päť rokov zmenšila takmer na tretinu.

Článok vyšiel v prílohe TREND +Investovanie bohatých, ktorá je prílohou aktuálneho vydania TRENDU 42/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Partner projektu

Zlatá opatrnosť

Ilustračné foto - Maňo Štrauch