„V druhom štvrťroku banky sprísňovali úverové štandardy a zvyšovali úrokové sadzby, čo sa prejavilo v znížení dopytu po úveroch. Úverovanie spotreby sa v medziročnom porovnaní takmer zastavilo,“ tvrdí Národná banka Slovenska (NBS) v Mesačnom bulletine. Počas pandémie bolo pre mladých ľudí náročné získať úver na nový mobil. Rodiny sa zase ťažšie dostali k peniazom na zariadenie bytu a muži museli chvíľu počkať s kúpou automobilu.
Niektoré banky počas predchádzajúcich troch mesiacov mierne zvyšovali úroky. Iné zdražovali prostredníctvom zvýšenia poplatku za poskytnutie pôžičky. Najlepšie je zdražovanie vidno na náraste ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Tá v sebe zahŕňa nielen zvyšovanie úrokov, ale aj bankových poplatkov spojených s pôžičkou. Od apríla do mája priemerná RPMN stúpla z 8,18 na 9,10 percenta.
Pri pohľade na samotné úroky nie je rast až taký dramatický. V prípade spotrebných úveroch splatných v rozmedzí od jedného do päť rokov priemerné úroky stúpli z 9,62 percenta na 9,95 percenta. Pri obľúbenom prečerpaní bežného účtu sa v druhom štvrťroku priemerné úroky zvýšili z 12,34 na 12,75 percenta.
Ľudia prestali bezhlavo míňať
„Je pochopiteľné, že počas každej krízy spotreba domácnosti spomaľuje, až klesá. Navyše počas pandémie mnoho prevádzok bolo zatvorených, čo spotrebu ďalej znižovalo,“ povedala hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková. Pre zatvorené obchody mnoho ľudí obmedzilo svoje výdavky len na kúpu potravín a platenie účtov za energie. „Na kreditných kartách bolo vidno, že pokles bol najväčší v apríli a potom sa začal zotavovať,“ dodala Ďuďáková.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?