Podľa § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka zruší súd bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
Z uvedeného je zrejmá odpoveď. Je potrebné podať na súd návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov a doložiť všetky tvrdené skutočnosti; najmä existenciu živnostenského oprávnenia manžela. Ide o skôr formálne súdne konanie, ktoré spravidla na prvom pojednávaní končí rozhodnutím vo veci samej – teda zrušením bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Majetok získaný dedením alebo darom nikdy netvorí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Takýto majetok ani nemal byť predmetom exekúcie.
Žiaľ, ak už bol exekvovaný, vec nemožno zvrátiť, keďže reštitúcia (t. j. navrátenie do pôvodného stavu) v exekučnom konaní nie je možná. V tejto veci si ale možno uplatniť náhradu škody voči SR (exekútor totiž koná ako osoba poverená súdom) za nezákonný úradný postup.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.