Pre väčšiu firmu ešte dlh nemusí automaticky znamenať ohrozenie biznisu, pre malých živnostníkov, dodávateľov veľkých firiem, však môže aj nezaplatená faktúra do 5-tisíc eur znamenať likvidáciu podnikania. Ako sa však dostať k pohľadávkam? Môže živnostníkovi pomôcť vymôcť peniaze exekútor?

Pomôže exekútor?

„Súdni exekútori môžu vymáhať len tie pohľadávky, ktoré sú právoplatnými a vykonateľnými exekučnými titulmi. Napríklad ak ide o rozsudok (platobný rozkaz, uznesenie), musí byť právoplatný a opatrený potvrdením o vykonateľnosti. Ak ide o notársku zápisnicu, musí obsahovať zákonom určené náležitosti ako aj vyhlásenie povinnej osoby, že s vykonateľnosťou súhlasila,“ vysvetľuje súdna exekútorka Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov.

Súdni exekútori teda riešia len tie exekúcie, kde exekučný titul musí spĺňať podmienku právoplatnosti a vykonateľnosti. S. Kolesárová zdôraznila, že „účelom Exekučného poriadku je najmä zabezpečiť vykonateľnosť práva, pre tých, ktorí ho majú prisúdené, to znamená aj podnikateľov, ale niekedy to vyzerá, že títo ťahajú za kratší koniec.“

Najskôr žaloba na súde

Podnikateľ skôr ako začne pohľadávku vymáhať cez exekútora musí urobiť viacero iných krokov. Prvým je urgencia u dlžníka. Ak nezaberie, živnostník musí pohľadávku žalovať na súde. Návrh na vykonanie exekúcie môže podať až potom, keď bude rozhodnutie súdu „právoplatné a vykonateľné.“

Mnohí živnostníci sa obávajú takýmto spôsobom vymáhať dlhy najmä pre dlhé konania na súdoch. Myslia si, že sa im to nevyplatí, keďže exekútor napokon aj tak nebude mať z čoho pohľadávku uspokojiť a že napokon zaplatia za súdne a exekútorské poplatky veľa peňazí.

Výška súdnych a exekútorských poplatkov

Výška pohľadávky, ktorú môže živnostník takto vymáhať nie je limitovaná spodnou hranicou. Súdny exekútor teda nemôže odmietnuť vymáhať ani nízku pohľadávku. Musí prevziať aj taký prípad, kde hrozí dlhé vymáhanie pohľadávky a za minimálnu zákonnú odmenu.

Pri podaní žaloby na súd musí podnikateľ zaplatiť súdny poplatok. Ten je 6 % hodnoty žalovanej pohľadávky, minimálne však 16,50 eura.

Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia môže podať návrh na exekúciu. K návrhu prikladá súdny poplatok v hodnote 16,50 eur, a to bez ohľadu na výšku vymáhanej pohľadávky.

Súdny exekútor môže po začatí exekúcie požadovať preddavok na úhradu trov exekúcie (najmä hotových výdavkov), ktorý však nesmie presiahnuť polovicu predpokladanej odmeny súdneho exekútora.

V prípade úspechu bude dlžník zaviazaný aj na úhradu súdnych trov a súdny exekútor ich bude od dlžníka vymáhať - rovnako ako aj trovy exekúcie.