Kým v roku 2019 svoju hodnotu takmer zdvojnásobil, za poslednú dekádu ju zväčšil o deväť miliónov percent napriek prudkému prepadu v roku 2018. Bitcoin má však jeden problém – v omnoho väčšej miere je to skôr špekulácia ako investícia. Investícia totiž musí prinášať pre majiteľa pozitívny cash flow. Tak, ako akcie prinášajú dividendy a dlhopisy kupónovú platbu, má investor istotu, že jeho kapitál bude rásť na hodnote. Ostatné aktíva vrátane komodít či kryptomien toto privilégium nemajú.

Odhliadnuc od bitcoinu najlepšou investíciou poslednej dekády sa jednoznačne stali akcie. Nie však globálne, ale americké. Americké akciové trhy doslova ovládali investičný priestor. Kým ekonomiky Európy, Japonska a Číny sa trápili v menších či väčších krízach, americká ekonomika dosiahla najdlhšiu ekonomickú expanziu v histórii. Pomerne stály a slušný domáci hospodársky rast spôsobil, že americkým akciám sa darilo.

Finančná nadvláda USA

Rozhodne to nebolo iba fiškálnymi a monetárnymi stimulmi, ktoré americkej ekonomike pomohli rásť. Spojené štáty sa stali ostrovom globálnej investičnej stability z viacerých dôvodov. Jedným z najvýznamnejších je sila amerického kapitálového trhu – je to krajina, ktorá poskytuje takú investičnú infraštruktúru ako žiadna iná.

Po brexite sa Londýn už zďaleka nebude môcť rovnať New Yorku. Hĺbka kapitálového trhu, objem kapitálu, obrovská likvidita – to všetko sú faktory, ktoré sa nedajú nájsť nikde inde na svete. Automaticky priťahujú nový kapitál, keď mnoho firiem hľadá pre svoje financovanie práve americký trh.

Aj americký dolár je symbolom stability. Nie japonský jen, britská libra ani euro. Americký dolár od veľkej finančnej krízy postupne a dlhodobo posilňoval a investorom poskytoval ďalší dôvod, prečo si vybrať Spojené štáty. V neposlednom rase sú tu americké vládne dlhopisy – najdôležitejšie globálne aktívum, ktoré nie je len najbezpečnejšie, ale v porovnaní s ostatnými krajinami stále ponúka nadpriemerný výnos.

Posledným faktorom finančnej nadvlády Spojených štátov je globálna povaha amerických firiem. Veľmi dobre to dokumentuje množstvo technologických gigantov, ktoré plne ovládli sektory ťahajúce ekonomiku 21. storočia. Či ide o internet a reklamu ako Google, sociálne siete ako Facebook, elektrické autá ako Tesla, maloobchod ako Amazon či zábavu ako Netflix. Práve technologické firmy sa stali jednoznačným víťazom poslednej dekády, keď hodnota amerického technologického sektora vzrástla viac ako trojnásobne.

Z poskytovateľa zábavy sa stal jeho tvorca

Suverénnym víťazom spomedzi 500 najväčších amerických obchodovateľných spoločností sa stal Netflix. Jeho hodnota za desať rokov vzrástla o viac ako štyritisíc percent. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa