Zimbabwe pre hyperinfláciu, ktorá ochromila ekonomiku, opustilo v roku 2009 svoju menu a odvtedy využíva zahraničné meny, najmä americký dolár, ale tiež britskú libru nebo čínsky jüan. Centrálna banka však nemôže tieto meny tlačiť a v krajine je nedostatok bankoviek.

Zimbabwianska centrálna banka oznámila svoj plán, ako bojovať s chronickým nedostatkom bankoviek, už v máji. Jej oznámenie však vyvolalo masívne výbery z bánk, pretože miestni sa snažili vyprázdniť svoje devízové účty. Správa o vydávaní dlhopisových bankoviek tiež vyvolala zrejme najväčšie protesty proti prezidentovi Robertovi Mugabemu za ostatné desaťročia.

Dlhopisové bankovky sú oficiálne zmeniteľné za americký dolár v pomere jedna k jednej. Podľa skorších správ majú byť dlhopisové bankovky v hodnote dva, päť, desať a 20 dolárov. V krajine už podobné dlhové úpisy fungujú pre americké mince, ktorých je tiež nedostatok.

Zimbabwe v súčasnosti čelí najväčšej finančnej kríze od zrušenia domácej meny. Ekonomický rast prudko klesá, príjmy z vývozu sa znížili kvôli nízkym cenám surovín. Krajinu tiež zasiahli suchá, ktoré mali negatívny dopad na poľnohospodársku úrodu. Miliónom ľudí tak hrozí nedostatok potravín.