Slovensko zdaňuje virtuálne meny daňou z príjmu od roku 2018 a takéto zdaňovanie sa na v komunite slovenských nadšencov považuje za príliš prísne. Je to jeden z faktorov, ktoré na Slovensku brzdia rozvoj tryptomenového trhu.

Daň neprináša veľa

Navyše platí, že štát zo zdanenia týchto aktív žiadne veľké peniaze nezíska. Napriek tomu je nárast záujmu o virtuálne meny citeľný a vidieť to aj na údajoch finančnej správy. Stále ale platí, že tento druh príjmov je pre štát úplne okrajový.

Nehnuteľnosti je možné kúpiť aj za bitcoin
Neprehliadnite

Na Slovensku sú v ponuke nehnuteľnosti za kryptomeny. Treba sa pripraviť na dodatočné zdanenie

Prípady zdaniteľných príjmov sa počítajú za všetky tri dostupné roky v stovkách. Najviac prípadov Finančná správa zaregistrovala  za rok 2020, keď celkovo 644 prípadov znamenalo príjmy z predaja virtuálnej meny vo výške celkovo viac ako 17,6 milióna eur. Zďaleka to ale nie je suma, ktorú štát môže zdaniť. K týmto príjmom prislúchajú totiž daňovo uznané príjmy vo výške viac ako 14,8 milióna eur. Zdaneniu tak v roku 2020 podlieha iba 2,7 milióna eur. Celkovo za tri roky od zavedenia tejto dane sa počet transakcií, ktoré tvorili zdaňované príjmy, nepresiahli tisíc eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa