Úprava daňového zaťaženia
Nemecko ešte v marci predstavilo prvý balík opatrení na zmiernenie záťaže vysokých cien energií. Vláda kancelára Olafa Scholza znížila od júna daň z pohonných látok na tri mesiace o 30 centov na benzín a 14 centov na naftu. Zavedený bol tiež celoštátny mesačný lístok v hodnote 9 eur, ten však skončil už 31. augusta. Vláda najnovšie znižuje DPH za plyn z 19 na 7 %, čo by malo trvať do konca marca 2024. Súčasne avizuje, že ďalšie opatrenia ešte chystá.
Slovensko: Vláda E. Hegera dlhodobo odmieta znížiť dane z príjmov pre akýkoľvek sektor ekonomiky, aj keď to má v programovom vyhlásení. Naopak už ohlásila prvú novú daň, ďalšie budú vraj nasledovať.
Už v najbližších dňoch budú poslanci Národnej rady SR rokovať o mimoriadnom zdanení ruskej ropy. Republiková únia zamestnávateľov upozorňuje, že negatívne dôsledky prípadného zavedenia dane pocítia nielen výrobné podniky, no i bežní spotrebitelia. Priemerné ceny palív na Slovensku patria medzi najnižšie spomedzi 27 krajín EÚ.
Je to spôsobené najmä tým, že v našej krajine sa aktuálne primárne spracováva lacnejšia ruská ropa. Pokiaľ však dôjde k zdaneniu tejto cenovej výhody, slovenské ceny palív sa, v závislosti od miery zdanenia, dostanú nad priemernú úroveň cien v EÚ. To by podľa únie znamenalo, že slovenskí spotrebitelia prídu o približne 10-15 centovú výhodu na každý liter benzínu či nafty.