Pesimizmus, recesia a najväčší pokles ekonomiky za posledné roky. Takto vyzerá podnikateľská nálada v Nemecku, ktorá v auguste zostala na najslabšej úrovni za dva roky a oproti júlu sa ešte zhoršila. Konštatuje to mníchovský ekonomický inštitút Ifo. Nemecko je pritom najväčší obchodný partner Slovenska, na ktorého je naviazaná aj naša ekonomická situácia. Pre tuzemský trh to teda nie je potešiteľná správa.
Výhľad na nadchádzajúce mesiace zostáva v Nemecku značne pesimistický. „Index podnikateľskej nálady v auguste klesol z júlových 88,7 na 88,5 bodu," poznamenal inštitút Ifo. Výhľad na nasledujúce mesiace zostal takmer bez zmeny jednoznačne pesimistický. Neistota medzi podnikmi zostáva vysoká. V treťom štvrťroku manažéri očakávajú pokles hospodárskeho výkonu.
Európsky strop cien energií má trhliny. Brusel chce Putinovi zlomiť väz, toto je hlavný plán
Nemecká ekonomika je pritom najsilnejšia v EÚ, štvrtá najsilnejšia vo svete a vyznačuje sa vysokou odolnosť voči krízam. V súčasnej situácii však rastú obavy, že jej možno pomaly dochádza dych.
Vyhliadky slovenskej ekonomiky do nasledujúcich štvrťrokov sa podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka zhoršili. „Súvisí to najmä s vysokou infláciou, ktorá pomaly začína nahlodávať spotrebný dopyt v Európe, i dôsledkami vojny na Ukrajine. Vysoká previazanosť slovenskej a nemeckej ekonomiky dávajú tušiť, že pokles nemeckej ekonomiky sa takmer okamžite preleje aj do slovenskej ekonomiky,“ hovorí.
Aké sú teda aktuálne spoločné či rozdielne kroky oboch ekonomík v boji proti vysokým cenám energií? A čo im reálne hrozí?
TREND sa na to pozrel nižšie vo fotostory.