Čína je druhým najväčším zahraničným vlastníkom amerického vládneho dlhu. Za posledné dva roky však prudko znižuje jeho držbu, ktorá nedávno dosiahla 14-ročné minimum. Okrem toho sa čínska vláda snaží aktívne potlačiť závislosť od amerického dolára v obchodných a investičných transakciách.

Tieto kroky nedávno vyvolali špekulácie o budúcnosti amerického dolára. Na popularite nabrali tvrdenia, že úmyselný pokles čínskych investícií do amerických dlhopisov je strategickým krokom s cieľom oslabiť globálnu dominanciu Spojených štátov.

Svojím spôsobom tento názor dáva zmysel. Po finančných sankciách uvalených na Rusko sa zrodili obavy o ďalšie sankcií voči východným krajinám, najmä tým, ktoré sú súčasťou zoskupenia BRICS, a môžu atakovať globálnu hegemóniu USA.

Hoci Čína v treťom štvrťroku ukázala prekvapivú silu, ekonómovia predpovedajú pokračujúce spomalenie pre rok 2024 na úroveň 4,5 percenta rastu HDP s tým, že problémy v sektore nehnuteľností sa ešte neskončili.

V posledných dvoch rokoch sa na základe dostupných informácií zo strany Číny skutočne redukovali pozície dlhopisov o hodnote takmer 300 miliárd dolárov. Podľa stratégov z bankovej skupiny Lloyds, ktorú vedie Sam Hill je, ale realita iná.

Senate Banking, Housing, and Urban Affairs Committee Bank Hearing
Neprehliadnite

Šéf najväčšej banky v USA, Jamie Dimon, kritizuje prognózy centrálnych bánk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa