Prudký rast cien začína čoraz viac ľudí riešiť zobratím si spotrebného úveru. Ide o zásadnú zmenu správania klientov domácich bánk. Posledné roky bol totiž vývoj presne opačný a pôžičky na bežné veci čelili rastúcemu nezáujmu zo strany klientov. Mohli za to extrémne vysoké úrokové sadzby v porovnaní s úvermi na bývanie. Pred dvoma rokmi nebol problém získať hypotéku s ročným úrokom pod jedno percento. V tom istom období sa sadzby spotrebných úverov pohybovali nad úrovňou ôsmych percent.

Dôvod? Na bežnú spotrebu si väčšinou požičiavajú chudobnejší ľudia. Banky pri nich počítajú s vyšším rizikom nevrátenia peňazí. Práve pre túto obavu sú pri spotrebných úveroch výrazne vyššie sadzby v porovnaní s hypotékami. Pôžičky na bývanie sú z pohľadu bánk bezpečnejšie aj preto, že v prípade problémov so splácaním majú právo predať založený byt a vďaka tomu neprídu o peniaze. Pri nesplatených spotrebných úveroch častokrát nemajú klientom čo exekuovať.

Záujem oživila inflácia

Lenže vysoké úroky začali odradzovať čoraz viac klientov. Napriek tomu banky na klesajúci objem požičaných peňazí nereagovali dlhodobým zlacnením spotrebných úverov. Z ich pohľadu zlé obdobie sa jednoducho rozhodli prečkať a oplatilo sa. „Spotrebiteľské úvery postupne zmiernili medziročný pokles a v septembri 2022 dosiahli mierne kladnú hodnotu, prvýkrát od februára 2020,“ konštatuje v Správe o finančnej stabilite Národná banka Slovenska (NBS). Od septembra 2021 do septembra 2022 prišlo k rastu o 0,1 percenta.

S príchodom nového roka zasiahla domácu ekonomiku vlna prudkého zdražovania. Približne odvtedy z mesiaca na mesiac rastie objem poskytnutých spotrebných úverov. „Medzimesačné zmeny boli kladné takmer vo všetkých mesiacoch roka 2022. Jedným z faktorov zmiernenia predchádzajúcich negatívnych trendov môže byť zvýšená inflácia,“ konštatuje NBS. Podľa regulátora finančného trhu bez zásadného vplyvu inflácie by predaj spotrebných úverov prepadol na historické minimum.

Čerpanie úverov na prekonanie zdražovania nie je najlepší nápad. Z krátkodobého pohľadu síce požičané peniaze zabránia prepadu životnej úrovne v časoch prudkého rastu cien. No z dlhodobého vedú k menšiemu bohatstvu daného človeka. Relatívne slušne sa dá žiť aj bez nového mobilného telefónu, exotickej dovolenky, či nového automobilu. Spomínané veci totiž človek k životu nepotrebuje a navyše ich obstaranie formou úveru je extrémne drahé.

Vysoké úroky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa