Uplynulý týždeň bol na komoditných trhoch bez veľkých turbulencií. Obchodníci vyčkávali na výsledok volieb v Grécku a sledovali rokovanie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. OPEC sa rozhodol ťažobné kvóty, ktoré aj tak dlhodobo porušuje, ponechať na úrovni 30 miliónov barelov denne. Pozoruhodne ale zdražel plyn, ktorého jednodenný nárast ceny bol najväčší za posledných 23 mesiacov.

Banky nakupujú zlato

Špekulácie o novom podpornom programe zo strany americkej centrálnej banky podporili rast ceny zlata. Augustový kontrakt sa v New Yorku zhodnotil na 1 628,10 dolára za trójsku uncu. Zlato nakupujú takmer všetky centrálne banky. Vlani zvýšili svoje rezervy o 456 ton (10 percent celkovej spotreby zlata) a v tomto roku by to malo byť 400 ton. Každý mesiac sa pritom niektorá krajina vymkne z priemeru.

V tomto mesiaci to bolo Turecko, ktorého dovoz žltého kovu sa v máji medzimesačne zvýšil o 150 percent. Turecko nakúpilo v máji celkovo 19,47 tony zlata. Analytici to dávajú do súvislosti s medzinárodným embargom uvaleným na susedný Irán. Iránci už dávnejšie vo veľkom nakupovali drahé kovy, lebo očakávajú ďalšie znehodnocovanie svojej meny. Turecko časť z dovozu síce spotrebovalo počas svadobnej sezóny, ale väčšina kovu bola vyvezená do Iránu. Teherán nakupuje zlato za devízy, ktoré získava predajom ropy.

Na trhu zaujala aj správa z Kazachstanu, kde chce centrálna banka v tomto roku nakúpiť 24,5 tony zlata, aby diverzifikovala svoje devízové rezervy. Pre zlato sú priaznivé aj informácie o zvyšujúcich sa nákupoch Číňanov. Commercial Bank of China predpokladá, že v tomto roku sa investičný dopyt čínskych domácností po zlate zvýši medziročne minimálne o 10 percent.

Darilo sa aj platine, ktorá a je od začiatku mesiaca drahšia už o viac ako štyri percentá. Prekonala tak aj rast ceny zlata. Pomer ceny zlata a platiny pritom ukázal, že platina je teraz oproti zlatu lacnejšia o deväť percent. Za posledných päť rokov bola pritom v priemere oproti zlatu drahšia o 23 percent.

Z priemyselných kov zaujala trhy najmä meď, ktorej cena rástla vďaka kombinácii rastúceho importu Číny, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom, ale aj vďaka špekuláciám o ďalších stimuloch FEDu.

Zdražela sója aj kukurica

Novembrový kontrakt sóje na začiatku tohto týždňa zdražel na 13,28 dolára za bušel pod tlakom informácií o vyššej spotrebe v USA a Číne. Išlo tak o najväčšie zdraženie od marca tohto roku. V máji bolo v USA spracovaných 138 miliónov bušlov sóje, čo je o 15 percent viac ako v rovnakom období vlaňajška. Export sa v týždni končiacom 7. júna v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zdvojnásobil. Americkú sóju nakupuje predovšetkým Čína, ktorá si v súčasnosti dopĺňa strategické rezervy.

Horúce a suché počasie sa podpisuje pod budúcu úrodu kukurice vo viacerých pestovateľských oblastiach USA. To bolo dôvodom pre silný rast ceny tejto komodity na burze CBOT. Minimálne do konca tohto týždňa bude pokračovať sucho v štátoch Iowa a Illinois, ktoré sú z hľadiska pestovania kukurice v USA najdôležitejšie. V pondelok sa na burze CBOT bušel kukurice s dodávkou v decembri obchodoval za 534 centov.

Trhy zaujala aj správa z Austrálie o odhade úrody pšenice v sezóne 2012/13. Odhad bol znížený z 25,7 milióna ton na 24,1 milióna ton. Príčinou je sucho. Krajina je druhým najväčším exportérom pšenice na svete. Odhad vývozu snížili na 20,5 milióna ton. Vlani vyviezla Austrália 22,3 milióna ton.

Najväčší rast ceny za posledné tri týždne zaznamenal pomarančový koncentrát. Farmári majú obavy z hroziacich tropických búrok, ktoré na Floride často dosahujú silu hurikánu. Hurikánová sezóna v Atlantickom oceáne trvá od 1. júna do 30. novembra a každoročne počasie v tomto období ovplyvňuje ceny komodít na amerických burzách. Cena júlového kontraktu pomarančového koncentrátu na ICE Futures U.S. sa na začiatku tohto týždňa zvýšila o tri percentá na 112,55 centov za libru.

Komodity na svetových burzách (stav k 18. júnu 2012, spotové ceny)

zatváracia úroveň

zmena za ostatných 12 mesiacov (percentá)

USD

EUR*

Brent (USD/b)

97,6

-13,8

-1,9

WTI (USD/b)

83,3

-10,5

1,8

Zlato (USD/troy)

1 615,5

5,1

19,5

Striebro (USD/troy)

28,4

-19,7

-8,6

Meď (USD/t)

7 498

-17,5

-6,1

Hliník (USD/t)

1 890

-24,9

-14,6

Nikel (USD/t)

16 586

-23,2

-12,6

Olovo (USD/t)

1 882

-22,7

-12,0

Zinok (USD/t)

1 885

-13,0

-1,0

Cín (USD/t)

19 525

-21,7

-11,0

*prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
Pozn.: stav k 18. júnu 2012, spotové ceny; ceny kovov v tabuľke sú podľa Londýnskej burzy kovov
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco

Ilustračné foto - Maňo Štrauch