Tempo uvoľňovania krízových opatrení sa na Slovensku síce zrýchľuje, no mnohé z prevádzok, ktoré si vyžadujú bližší osobný kontakt , sa otvoria až v záverečných fázach návratu ekonomiky do zvyčajného stavu. Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) pri Národnej banke Slovenska (NBS) sa pozreli na to, aké straty prinesie slovenskej ekonomike zastavenie týchto prevádzok na šesť týždňov.

Hrozí strata práce

Dotknuté odvetvia zamestnávajú dokopy približne 718-tisíc ľudí. Šesťtýždňový výpadok týchto firiem môže ohroziť až 71-tisíc pracovných miest. To je 3,14 percenta z celkového počtu zamestnaných. Analytici ÚMS pri odhade pracujú aj s očakávaným vplyvom na tie činnosti, ktorých sa uzavretie priamo netýka.

Iba v zasiahnutých oblastiach je priamo ohrozených viac ako 57-tisíc pracovných miest, teda 2,53 percenta z celkového počtu zamestnaných ľudí. V prevádzkach, na ktoré sa v týchto dňoch často pozerá ako na tie „menej dôležité“, sú ohrozené desaťtisíce pracovných miest.

Výhľad z heliportu Národnej Banky Slovenska na Bratislavu
Neprehliadnite

NBS ukázala výrazne horšie čísla o prepade ekonomiky, klesnúť môže o 13,5 percenta

Analytici ÚMS hodnotili šestnásť odvetví. Medzi nimi sú tvorivé a umelecké služby, športoviská, množstvo osobných služieb, cestovné kancelárie, opravovne počítačov, či bezpečnostné a pátracie služby. Do tejto kategórie patria rôzne druhy prepravy a aj reštaurácie a ubytovacie služby.

Štvoricou najväčších odvetví, kde ju nutný bližší osobný kontakt, sú pozemná doprava, maloobchod, vzdelávanie a zdravotníctvo. Do maloobchodu sa v tomto prípade neráta maloobchodný predaj automobilov a motoriek. Veľkoobchod a maloobchod s motorovými vozidlami je totiž vyčlenený samostatne, hoci prevádzky tiež patria medzi tie, kde dochádza k intenzívnemu kontaktu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa