Prvá polovica roku 2022 bola traumatizujúca. Akciové trhy utrpeli jedno z najhorších šesťmesačných období vôbec. Štátne dlhopisy zažívajú zriedkavý výrazný pokles. A svet kryptomien zažil drsné prebudenie, ktoré mu mnohí dlho predpovedali.
Ponad všetky turbulencie na finančných trhoch však prudko stúpa americký dolár, ktorý je najsilnejší za posledných 20 rokov, keď sa zhodnotil voči mnohým iným menám vrátane eura. Z pohľadu štandardného ohodnotenia meny dosiahol dolár bod, v ktorom by mnohí investori mohli vážne uvažovať o jeho predaji. Je pravdepodobne o 20 percent nadhodnotený voči väčšine hlavných mien, akými sú euro a jen, a to sa nestáva veľmi často.
Ponáhľal by som sa však dodať, že meny sa zvyčajne neotáčajú z dôvodov ocenenia. Skôr na základe opatrení zo strany politikov.
Zoberme si dohodu z Plaza Accord z roku 1985, podľa ktorej Francúzsko, Západné Nemecko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty súhlasili s intervenciou na menových trhoch s cieľom oslabiť dolár voči franku, nemeckej marke, jenu a libre. Alebo vezmime do úvahy verejný odklon amerického ministra financií Roberta Rubina od politiky silného dolára v roku 1998 a rozhodnutie amerických úradov tolerovať prudké znehodnotenie dolára voči euru na začiatku 21. storočia. Vo všetkých týchto prípadoch politici zasiahli, aby vytvorili alebo pomohli poklesu dolára.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?