Slnečné popoludnie v obci Pichne na východe Slovenska vystrieda mohutná prietrž. O niekoľko minút neskôr sa z malého množstva vody na ceste stáva rieka, ktorá rýchlo stúpa a dosahuje nebezpečnú úroveň. Miestnym obyvateľom neostáva nič iné, len sledovať, ako ich domy a vozidlá zaplavuje ničivý živel.
Podobný scenár zažilo za posledné dva týždne niekoľko slovenských obcí a miest. Voda zaplavila pivnice, ale aj interiér rodinných domov, krupobitie ničilo strechy a voda spred domov odnášala motorové vozidlá o niekoľko stoviek metrov ďalej.
Preplácajú poisťovne vandalizmus či vytopenie? Zistite, na čo si dať pozor pri poistení bývania
„Klienti z obcí na východe Slovenska hlásili následkom silnej povodne aj kompletne zničené oplotenie či dlažby chodníkov na dvoroch. Jeden klient hlásil poškodenie prakticky celého hospodárstva. Voda zatopila dom, hospodársku budovu aj garáž,“ hovorí Miroslav Dvoran z oddelenia likvidácie škôd na majetku v poisťovni Uniqa.
Miliónové škody za niekoľko dní
Bilanciu škôd poisťovne vyčíslili na stovky tisíc až milióny eur. Takéto udalosti môže finančne zachrániť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Aby však mohli poisťovne škody na majetku preplatiť, zmluva musí byť dobre nastavená. Treba tiež rozlišovať poistenie domu ako stavby a krytie vybavenia domácnosti.
Samostatné poistenie nehnuteľnosti chráni všetky steny, vnútorné priečky bytu či domu a v niektorých prípadoch aj súčasť stavby ako napríklad vstavanú kuchynskú linku. Pri povodni sa teda prepláca napríklad oprava omietok či múrov. Poistka na domácnosť kryje samotné zariadenie domu, napríklad vodou poškodený nábytok či spotrebiče.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?