Slovenskí podielnici zrejme neveria, že kríza sa tak skoro skončí. Každý týždeň z fondov vyberajú miliardy korún. Za prvé tri októbrové týždne z fondov odišlo už viac ako 14 miliárd korún.
Tento rok bude preto zrejme prvým, kedy sa zníži objem peňazí v podielových fondoch. V súčasnosti je vo fondoch asi 135-miliárd korún. Na konci minulého roka ich tam bolo 158-miliárd.
Ak sa po otvorení druhého piliera, budú rovnako správať aj dôchodkoví sporitelia, je veľmi reálne, že sa veľmi rýchlo naplní 147246>vládny scenár, podľa ktorého sa má do prvého piliera vrátiť 150-tisíc ľudí. Dôchodkové fondy totiž týždeň čo týždeň prehlbujú straty. Aktuálne predstavuje 56876>priemené ročné znehodnotenie rastových fondov 7,73 percenta. V jednom fonde dokonca klesla hodnota dôchodkovej jednotky pod úroveň jednej koruny. Na tejto úrovni pritom pred viac ako tromi rokmi fondy začínali.
Lenže koľko ľudí naozaj z druhého piliera odíde, nie je možné určiť len podľa toho, ako investori vyberajú peniaze z podielových fondov. Je rozdiel medzi tým, keď si človek vyberie svoje peniaze a dá si ich na účet v banke alebo ich dobrovoľne odovzdá štátu. Sporitelia sa budú môcť rozhodnúť už od polovice novembra. Návrh zákona 147373>schválil parlament, teraz sa čaká len na podpis prezidenta.
Premiérovi Robertovi Ficovi sa okrem nízkych výnosov v dôchodkových fondoch nepáči ani to, ako dôchodkové spoločnosti informujú o slabých výsledkoch. „Žiadam DSS, aby začali hovoriť pravdu o tom, čo sa deje, v akom stave sú fondy, do akej miery sa znehodnocujú peniaze ľudí,“ povedal pre agentúru SITA.
Slovenské firmy už začínajú pociťovať slabší záujem o ich výrobky v zahraničí. Po tom ako obmedzil výrobu Volkswagen, pristupuje k obmedzeniam aj US Steel Košice. Železiarne začali už aj s prepúšťaním. O prácu neprídu interní zamestnanci, ale externí pracovníci.
Kríza prináša dobré správy aspoň motoristom. Aj tento týždeň zlacneli pohonné látky až dvakrát. Liter benzínu tak stojí 36,30 Sk a priemerná cena nafty je tesne pod 39 korunami za liter.
Neombedzená garancia na vklady, ktorú navrhuje vláda, sa nebude týkať všetkých bánk. Pobočky zahraničných bánk sa totiž nebudú musieť zapojiť do slovenského systému ochrany vkladov. Ak budú platiť príspevky v krajine, ktorá chráni nižšie vklady ako Slovensko, dostanú aj ich slovenskí klienti v prípade problémov nižšie odškodné. Pobočky sa ale do slovenského Fondu na ochranu vkladov budú môcť zapojiť dobrovoľne.
Foto – Flickr.com