Po novom by už nemuseli zamestnávatelia pre svojich zamestnancov zaradených do prvej a druhej kategórie zabezpečovať pracovnú zdravotnú službu trvalým zmluvným vzťahom, tak ako tomu bolo doteraz. Zdravotné riziko sa v tomto prípade bude na pracovisku hodnotiť jednorazovo.
Prvá kategória definuje, že s výkonom danej práce v danom prostredí nie je spojené riziko poškodenia zdravia pracovníka. Pri druhej kategórii vzhľadom na riziko nie je síce predpoklad poškodenia zdravia, ale nedá sa úplne vylúčiť.
Okrem zavedenia jednorázového posudzovania zdravotného rizika na pracovisku sa majú meniť aj pravidlá, kto ho môže posudzovať. Pracovnú zdravotnú službu by viac nemali vykonávať bezpečnostní technici, autorizovaní bezpečnostní technici či bezpečnostnotechnické služby pre zamestnancov. Rezort to zdôvodňuje tým, že nemajú dostatočné odborné vzdelanie.
„Hodnotenie zdravotného rizika môže vypracovať lekár s určenou špecializáciou, verejný zdravotník alebo tím pracovnej zdravotnej služby. V prípade, že na pracovisku dôjde k zmenám v pracovných rizikách, bude potrebné opätovné posúdenie odborne spôsobilou osobou,“ priblížil plánované zmeny minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
Zmeny sú súčasťou návrhu zákona, ktorým sa novelizuje zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Aktuálne vstupuje do medzirezortného pripomienkového konania, následne o ňom bude rokovať vláda a parlament. Ak sa navrhovaná legislatíva schváli, zmeny by mali začať platiť v druhej polovici tohto roka.
Pravidlá zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby sa naposledy menili pred dvomi rokmi. Dovtedy sa pracovná zdravotná služba vzťahovala len na zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce, teda na tretiu a štvrtú kategóriu prác. Od januára 2015 došlo k rozšíreniu zdravotného dohľadu aj pre nerizikové kategórie. Zamestnávatelia sa vtedy sťažovali, že im to zvýši nielen administratívnu záťaž, ale aj náklady. Aktuálne pripravované zmeny by im ich mali podľa rezortu späť znížiť.