Mzda ako aj spôsob odmeňovania patria medzi podstatné náležitosti pracovnej zmluvy  a musia byť obsiahnuté v pracovnej zmluve so zamestnancom, príp. ak na pracovisku pôsobí odborová organizácia, mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne s príslušným odborovým orgánom v kolektívnej zmluve. 

Vzhľadom nato, že nedisponujeme kompletnými informáciami ani príslušnou dokumentáciou vychádzame z toho, že medzi vami a zamestnávateľom bola uzatvorená pracovná zmluva, v rámci ktorej bola dohodnutá základná zložka mzdy poskytovaná podľa odpracovaného času alebo dosiahnutého výkonu, príp. aj variabilná zložka mzdy. 

V pracovnoprávnych vzťahoch platí zásada zmluvnosti, podľa ktorej možno obsah pracovného pomeru zmeniť zásadne len dohodou účastníkov. Z uvedenej zásady vyplýva, že mzdové podmienky, resp. mzdu možno zmeniť  len dohodou medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Zmena dojednanej mzdy medzi zamestnancom a zamestnávateľom je v zmysle príslušných ustanovení Zákonníka práce v znení neskorších predpisov považovaná za dohodu o zmene pracovných podmienok a táto musí byť vyhotovená písomne. 

Zníženie mzdy upravenej pracovnou zmluvou nemožno vykonať jednostranne zamestnávateľom, a to ani z dôvodu nižšej produktivity tvrdenej zamestnávateľom. V prípade variabilnej zložky mzdy sa musí vychádzať z obsahu a dohody v predmetnej pracovnej zmluve.  Nepristúpenie k dohode o zmene pracovných podmienok nezakladá právo zamestnávateľa na uplatnenie výpovede. 

V prípade, ak by vám zamestnávateľ jednostranne znížil mzdu bez dohody, prípadne nepriznal časť variabilnej zložky, odporúčame obrátiť sa priamo na príslušný inšpektorát práce alebo na advokátsku kanceláriu za účelom riešenia vzniknutej situácie súdnou cestou.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Zamestnávateľ mi chce znížiť mzdu. Môže?
Zamestnávateľ mi chce znížiť mzdu. Môže?
Zamestnávateľ mi chce znížiť mzdu. Môže?
Zamestnávateľ mi chce znížiť mzdu. Môže?