Zaistené fondy sa zdajú byť na tunajšom trhu podielových fondov možno už trochu ošúchaným javom. No vyzerá to tak, že z popularity veľa nestratia ani v budúcom roku. Záujem o ne pretrváva na strane investorov aj samotných správcovských spoločností. Drobných investorov na nich láka takmer nulové riziko, že prídu čo len o časť z počiatočného vkladu (pravda, často neberú do úvahy vstupné poplatky). Čerstvé skúsenosti s prepadom akciových fondov ešte viac upriamili pozornosť ľudí na bezpečné fondy, medzi ktoré sa radia aj tie zaistené. Navyše, konkurencia zo strany iných produktov prinútila správcov aj tu znižovať vstupné poplatky, ktoré sú často pod úrovňou dlhopisových fondov. Na druhej strane pre správcov táto skupina fondov ponúka možnosť, ako si pri správnom rozhodnutí polepšiť v príjmoch. Hoci vstupné poplatky už nie sú to, čo bývali, o to viac sa sústredia na inkasovanie časti z dosiahnutého výnosu. Aj to hrá do karát majiteľom podielov, keďže snaha o vyššie príjmy núti správcov dosahovať čo najlepšie zhodnotenia.
Nízke úroky z bankových vkladov by mohli budúci rok čiastočne oživiť záujem o fondy, pravdepodobne najviac peňažné, ktoré banky tradične ponúkajú ako alternatívu k vkladom. Hlavne začiatkom roka. Vtedy opadne úrokový súboj o vklady medzi bankami typický pre koniec roka. Banky sa takto snažia ukrojiť si čo najviac z voľného balíka úspor, ktorý vzniká vyplácaním koncoročných odmien a bonusov.
Predaj peňažných fondov už nebude to, čo býval. Konkurujú im nepriamo zaistené fondy, ale aj rôzne garantované vklady, ktoré sú v očiach sporiteľov hodnotené vyššie, lebo sa na ne vzťahuje štátna ochrana vkladov. Niektorí správcovia navyše nebudú môcť pri predaji použiť obľúbený argument, že ide o fondy, ktoré dosahujú aj v čase krízy aspoň minimálny kladný výnos. Viac by mohli časť investorov – tú dravejšiu – pritiahnuť rizikovejšie, no potenciálne i výnosnejšie akciové fondy. Opierať sa budú o nádeje, že akciové trhy budú pokračovať v tohtoročných rastoch.
Pri získavaní nových peňazí domáci správcovia už tento rok stavili na pravidelné mesačné investovanie, v čom budú pokračovať aj budúci rok. Je to pre nich významný nástroj, ako si zabezpečiť ich stály prísun a vyhnúť sa prelievaniu peňazí do iných úložiek. Sporitelia ich tak s obľubou sťahujú do klasických bankových vkladov, ak ich presvedčia ponúkané úroky.
Sami sporitelia sú viac motivovaní odkladať si pravidelne peniaze v súvislosti s dôchodkom. Z posledného diania okolo prvého a druhého piliera zatiaľ vyplýva len jeden jednoznačný záver: najistejšie je to, čo si človek na dôchodok odloží sám.
Pravidelnému sporeniu hrá do karát aj pomaly ustupujúca kríza. Časť ľudí naučila, že odkladať si niečo bokom treba aj v štedrých časoch. Opakovanými nákupmi podielov sa navyše štatisticky dosahujú z dlhodobého hľadiska lepšie výsledky ako jednorazovou investíciou. Plánované zrušenie štátnej podpory pre dobrovoľné sporenie si k penzii investorov, ktorí na to využívali fondy, nepoteší. No vzhľadom na ich nízky počet to trhu vážnejšie neuškodí.
Čoraz viac domácich správcovských spoločností bude pri uvedení nových fondov užšie spolupracovať so zahraničnými materskými firmami. Dôvodom je úspora nákladov i prístup k širšiemu zdroju analýz. Tento dvojitý efekt sa zužitkuje pravdepodobne najvýraznejšie práve pri tvorbe rôznych zaistených investícií. Výsledkom bude pestrejšia ponuka na trhu a nadviazanie týchto fondov na zaujímavejšie nástroje, keďže budú ponúkané zároveň na viacerých trhoch. Znamená to väčší predajný potenciál. Nakoniec sa to môže premietnuť pre investorov do ešte nižších vstupných poplatkov alebo inak výhodnejších podmienok nákupu. Rozšírenie ponuky fondov aj o tie od materského správcu registrujú investori na Slovensku už v súčasnosti. Pociťujú to najmä v nižších poplatkoch, ktoré sú spojené hlavne s investovaním do akciových fondov ponúkaných západoeurópskymi správcami.
Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet v roku 2011, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 47.
Foto na titulke - Profimedia.cz