Chýr o tom, že Carrefour začína ožívať pod rukami J. Špirka, sa začal šíriť z facebookového profilu Reťazce.sk. Fotografie predajne v bratislavskom nákupnom centre Polus s regálmi naplnenými tovarom by ešte nedávno vyzneli ako jasná fotomontáž.
TREND.sk sa podnikateľa spýtal na pravdivosť informácií, podľa ktorých sa chystá majetkovo alebo finančne vstúpiť do siete Carrefour. „Sú pravdivé, ale bližšie sa vyjadrím až budúci týždeň,“ odpovedal J. Špirko.
Bod, od ktorého sa môže J. Špirko odpichnúť, je prvá schôdza veriteľov RVS. Má sa uskutočniť v pondelok v Bratislave. Podľa informácii TREND.sk by na nej mal veriteľom načrtnúť plán, podľa ktorého by mohla ďalej postupovať reštrukturalizácia. Prevádzkovateľ Carrefouru požiadal o ochranu pred veriteľmi začiatkom roka. Bratislavský okresný súd v marci reštrukturalizáciu povolil a za správcu stanovil nitrianskeho právnika Ladislava Baráta.
Výsledkom reštrukturalizácie by mal byť plán uspokojenia finančných nárokov veriteľov RVS. Pre dodávateľov reťazca to znamená, že dostanú len zlomok pôvodnej výšky svojich pohľadávok. O miere uspokojenia by sa malo rozhodovať v nasledujúcom období. Potravinári, ktorým RVS dlhuje peniaze, sa medzičasom začali domáhať pomoci od štátu. Žiadajú, aby sa uplatnil podobný scenár s odkupovaním pohľadávok za štátne peniaze ako pri stavebnej firme Váhostav-SK.
Vstupom do stratového a zadlženého Carrefouru by J. Špirko podstúpil nemalé podnikateľské riziko. Zrejme v sieti vidí potenciál napojenia na vlastné aktivity v poľnohospodárskej a potravinárskej prvovýrobe. Po odchode z Penty sa dal dohromady s krízovým manažérom Petrom Ondrom a prostredníctvom svojej skupiny Aspin začali investovať do kapitálovo podvýživených fariem i potravinárskych fabrík. Do biznisovej rodiny patrí tiež potravinársky veľkoobchod Slovepo, či odevná fabrika Ozeta s presahom do retailu prostredníctvom značkových predajní Ozeta a Otto Berg.
Pätica predajní Carrefour sa postupne dostala do zdevastovaného stavu. V ostatných rokoch RVS nabaľovala straty, od firmy odskakovali dodávatelia a z regálov sa vytrácal tovar. Veľkoplošné hypermarkety sa scvrkli na predajne s užším a biednejším sortimentom čerstvých potravín než majú malé samoobsluhy. Veľká časť priestorov zostala nevyužitá. Manažment RVS sa pokúšal dohodnúť s prenajímateľom na zmenšení predajní, medzičasom sa však firma dostala na pokraj bankrotu.
Slovenský Carrefour má s francúzskym gigantom spoločnú už len značku. Dlhší čas ho v licencii prevádzkovali firmy, za ktorými stáli českí podnikatelia. Vlani RVS ovládol Stephane Sellier, francúzsky manažér, ktorý značku Carrefour pred rokmi rozbiehal na slovenskom aj českom trhu. Pod Tatrami chátra pätica predajní Carrefour, dve v Bratislave a po jednej v Košiciach, Žiline a Trnave.