Obchodníci sa minulý týždeň tešili z úspešného predaja španielskych dlhopisov aj z nízkej nezamestnanosti v USA. Index Dow Jones Industrial Average prekonal doterajšie historické maximum z októbra 2007.

Oslabovanie ceny drahých kovov a cyklických komodít sa zastavilo. V sektore potravín panovala minulý týždeň optimistická nálada. Výrazne zdražel cukor aj káva Robusta. V sektore obilnín a olejnín prevládala stagnácia cien. Výraznejšie rástla len bavlna.

Chávez a ceny ropy

Ceny ropy minulý týždeň klesli po obnovení prevádzky kľúčového ropovodu, ktorý prepravuje komoditu z britských ložísk v Severnom mori. Vyhliadky na zvýšenie dodávok ropy na trh stlačili jej cenu smerom nadol, rovnako ako skutočnosť, že zásoby ropy WTI v USA ku koncu minulého týždňa stúpli o 3,83 milióna barelov, čo bolo štvornásobne viac ako očakávali analytici.

Nový týždeň začala ropa miernym poklesom ceny. Dôvodom boli špekulácie, že americká centrálna banka Fed ukončí svoju extrémne uvoľnenú menovú politiku skôr, než sa doteraz predpokladalo. Rozhodujúcim momentom však boli obavy o ďalší dopyt po rope, lebo z Číny, ktorá je po USA druhým najväčším svetovým spotrebiteľom, prišli neuspokojivé údaje o vývoji hospodárstva. Priemyselná výroba v krajine za prvé mesiace roka zaostala za očakávaniami analytikov.

V závere obchodného dňa sa však cenový trend otočil. Smrť doterajšieho lídra Venezuely Huga Cháveza totiž podporila špekulácie ohľadom ďalších dodávok ropy z tejto krajiny. Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s aprílovým kontraktom zakončil na newyorskej komoditnej burze prvý obchodný deň v tomto týždni na 92,06 dolára. Aprílový kontrakt na ropu Brent zakončil na 110,22 dolára za barel. V tomto týždni očakávajú obchodníci stagnáciu ceny ropy, prípadne jej mierne zdraženie.



Cena zemného plynu vyrazila nahor. Príčinou sú informácie o poklese počtu ťažobných veží pri americkom pobreží na 407, čo je najmenej od mája 1999. Cenu podporili aj informácie o pomalšom znížení zásob.

Striebro ide na odbyt

Pozitívne dáta z trhu práce v USA zapôsobili aj na vývoj cien drahých kovov. Najskôr spôsobili prudký pokles cien zlata aj striebra, aby následne ceny oboch kovov konsolidovali na predchádzajúcich cenových hladinách. Zlato uzavrelo týždeň na úrovni 1 579,2 dolára, čo bolo o 2,4 dolára viac ako týždeň predtým.

Cena striebra sa zvýšila na 29 dolárov. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 54,46, čiže za gram zlata sa dá kúpiť 54,46 gramu striebra. Pred týždňom to bolo 55,17 gramu.

Keďže ceny drahých kovov v súčasnosti klesajú, na trhu je mimoriadne živo. Niektorí investori jednoducho skupujú ich fyzické zásoby. Americká štátna US Mint napríklad predala vo februári rekordné množstvo striebra zodpovedajúce 3,37 milióna uncí. Za január a február spolu tak predala už 10,8 milióna uncí striebra, čo predstavuje 33 percent celého predaja za rok 2011.

Cukor zdražel

Májový kontrakt bieleho cukru minulý týždeň v Londýne zdražel na 538 dolárov za tonu, čo bola najvyššia cena od vlaňajšieho októbra. Dôvodom sú špekulácie o vyššom využití brazílskej cukrovej trstiny na výrobu etanolu, keďže producenti biopalív by podľa neoficiálnych informácií mali získať daňové úľavy. Produkcia trstiny by sa tam podľa odhadu Deutsche Bank mala zvýšiť až na rekordných 600 miliónov ton, pričom v vlani tam zožali 532 miliónov ton cukrovej trstiny.

Nárast cien sa nezastavil ani v nasledujúcich dňoch. Tlačili ho správy o meškajúcich dodávkach. Problémom je zahltenie brazílskych prístavov a dlhá čakacia doba na naloženie tovaru, pričom nejde len o cukor. Rad, v ktorom je takmer 200 lodí, sa týka aj kukurice či sóje.

Kakao išlo proti trhovému trendu a kleslo na najnižšiu cenu za 14 mesiacov. Dôvodom je priaznivá meteorologická predpoveď pre niektoré oblasti Pobrežia slonoviny, kde by v najbližších dňoch mohlo spadnúť dostatočné množstvo zrážok, potrebných pre dobrú úrodu kakaových bôbov.

Na najvyššiu úroveň za posledných desať mesiacov stúpla cena bavlny na burze ICE Futures U.S. Ide o reakciu na očakávanú nižšiu produkciu v USA a vyšší celosvetový dopyt. Banka Macquarie Group Ltd. predpovedá, že americkí farmári tento rok znížia plochy osiate bavlnou o 1,17 milióna hektárov.

Zablokované brazílske prístavy zatlačili na cukor

Zdroj: SITA / AP

Ryže bude dosť

Pozitívnou správou je, že ryže bude v tomto roku dosť. International Grains Council očakáva, že na celom svete by sa malo dopestovať rekordných 472 miliónov ton ryže, čo je o 1,2 percenta viac oproti vlaňajšku. Zásoby by sa mali zvýšiť o sedem percent na historické maximum 171 miliónov ton. OSN už varovala, že Thajsko nebude mať dostatočné skladové kapacity. Za posledné dva roky sa tam zásoby takmer zdvojnásobili. Májový kontrakt ryže dnes na Chicago Board of Trade stagnuje na cene 15,24 dolára za 100 libier (45,36 kg).

Kým zásoby ryže rastú, kukurice ubúda. V súčasnosti je jej v skladoch 632 miliónov bušlov, čo je najnižšia hodnota od roku 1996. Zároveň ministerstvo poľnohospodárstva USA zvýšilo svoju prognózu využitia obilnín v krmivách o 2,2 percenta na 4,55 milióna bušlov. Májový kontrakt kukurice sa obchodoval na začiatku tohto týždňa na 7,112 dolára za bušel.

Káva z Vietnamu

Minulý týždeň výrazne zdražela káva Robusta. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg medzi obchodníkmi a prepravcami kávy predali vietnamskí farmári od začiatku sezóny 820-tisíc ton kávy Robusta, čo je 57 percent celkovej úrody. Vlani bolo o takomto čase predaných 60 percent úrody. Kvôli suchu by sa produkcia v tomto roku mohla znížiť o 13 percent na 1,43 milióna ton.

Na konci februára varovala tamojšia vláda, že rezervoáre vody sú plné len na 20 až 50 percent normálnej úrovne. Meteorológovia upozorňujú na možné sucho. Cena Robusty v Londýne dosiahla minulý týždeň 2 128 dolárov za tonu.

Komodity na svetových burzách (stav k 11. marcu 2013, spotové ceny)

zatváracia úroveň

zmena za ostatných 12 mesiacov (percentá)

USD

EUR*

Brent (USD/b)

110,2

-12,5

-12,0

WTI (USD/b)

92,1

-14,3

-13,8

Zlato (USD/troy)

1 579,0

-6,4

-5,9

Striebro (USD/troy)

28,9

-14,7

-14,2

Meď (USD/t)

7 725

-9,1

-8,6

Hliník (USD/t)

1 909

-13,1

-12,6

Nikel (USD/t)

16 831

-12,4

-11,9

Olovo (USD/t)

2 178

4,0

4,7

Zinok (USD/t)

1 938

-5,7

-5,1

Cín (USD/t)

23 659

2,0

2,6

*prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco

Ilustračné foto - SITA / AP