Na to reagovala v utorok libra prudkým rastom, GBPUSD sa z úrovní pod 1,71 dostal až k úrovni 1,717, ktorá predstavuje rezistenciu tesne pod najvyššou úrovňou od roku 2008. V stredu ráno o 10:00 sa GBPUSD obchoduje na úrovni 1,7143.

Inflácia vo Veľkej Británii je teda tesne pod dvojpercentným cieľom a pokiaľ bude pokračovať prílev pozitívnych čísel, ktoré by mali podporovať aj vývoj inflácie, tak libra z nášho pohľadu ešte môže pokračovať v svojej ceste nahor.

Od úrovne 1,717 sa GBPUSD odrazil aj vďaka šéfke Fed-u Janet Yellenovej. Tá vo svojom prejave pred Senátom vyhlásila, že americká centrálna banka môže zvýšiť úrokové sadzby skôr a vyššie než trh očakáva, pokiaľ by bol prírastok pracovných miest rýchlejší, než sú prognózy Fed-u. Napríklad ako v júni, kedy vzniklo 288-tisíc nových pracovných miest.

EURUSD sa po tomto Yellenovej prejave dostal na mesačné minimá a v stredu ráno o 10:00 sa obchoduje na úrovni 1,3553. Tento jastrabí tón nás utvrdil v našom výhľade, že EURUSD má viac priestoru pre pokles ako pre rast.

Akciám ale Yellenovej jastrabí prejav neprospel. Nárast rizika nižších stimulov zo strany Fed-u poslal hlavné indexy nadol. V Európe ukončil paneurópsky index EuroStoxx50 obchodovanie so stratou jedného percenta a širší americký index S&P500 klesol o 0,2 percenta.

Akcie v utorok nezachránila ani výsledková sezóna. Tá pokračuje v pozitívnom duchu – pred otvorením amerického obchodovania dokázali prekonať prognózy tak, čo sa týka ziskov, ako aj tržieb spoločnosti ako JP Morgan, Goldman Sachs, či Johnson & Johnson.

V stredu v ranných hodinách sa nedarí novozélandskému doláru. Ten poslala nadol slabšia inflácia, ktorá v druhom kvartáli vzrástla oproti prvým trom mesiacom roka o 0,3 percenta (oč. + 0,4 percenta). V medziročnom porovnaní dosiahol rast cien úroveň 1,6 percenta, čo je pod dvojpercentným cieľom centrálnej banky. Tlak na ďalšie zvyšovanie sadzieb sa teda o niečo znížil a s ním  klesol aj NZD. V stredu ráno o 10:00 sa obchoduje na úrovni 0,8702.

Nepomohli mu ani ranné čísla z Číny, kde v druhom kvartáli medziročný rast HDP zrýchlil zo 7,4 percenta na 7,5 percenta (oč. 7,4 percenta). Potešila aj priemyselná výroba, ktorej medziročný rast v júni zrýchlil z 8,8 percenta na 9,2 percenta (oč. 9 percent), čo bolo najviac v tomto roku. Na druhej strane ale dáta z Číny dokázali podporiť akcie, v úvode obchodovania rastú akcie v Európe o viac ako pol percenta.

Rušný týždeň pokračuje aj v stredu. Rozkývaná ostane libra, z Veľkej Británie dorazí júnová zmena žiadateľov o podporu v nezamestnanosti (10:30; oč. – 27-tisíc ). Vyššia volatilita by mala byť aj na kanadskom dolári – streda ponúkne zasadnutie centrálnej banky (16:00) a júnové tržby v priemysle (14:30; oč. +1,3 percenta m/m). V rámci výsledkovej sezóny bude pred otvorením amerických búrz reportovať Bank of America. 

Autor je analytik X-Trade Brokers