Warren Buffet nie je žiadny fanúšik zlata. A má na to dobrý dôvod. Sú omnoho lepšie investície ako zlato. Investícia do firiem je investíciou do ľudskej kreativity a produktivity. Firmy sú tie inštitúcie, ktoré robia život pestrejším a lepším. Cenou za to je zisk, ktorý svojim akcionárom prinášajú.
Na opačnej strane je zlato – kov strachu. Keď sa človek o svoje peniaze bojí, napríklad, že ich ohrozí inflácia alebo vojna, nakupuje zlato. Verí, že jeho cena bude rásť, pretože ostatní ho budú tiež kupovať. Je to čistá špekulácia s negatívnym cash-flow, tvrdí W. Buffett, ktorý mal takmer celý svoj život v tomto ponímaní pravdu. Z veľkej časti aj preto, lebo ho prežil v jednom z najlepších období ľudskej histórie – v povojnovom západnom svete, ktorého prosperita nemá historickú paralelu. Ekonomická liberalizácia, prudký rast populácie či vytváranie nového dlhu viedli k významnému rastu ekonomickej aktivity, z ktorej ťažili všetci a, samozrejme, aj firmy.
No život pred touto epochou bol poznačený mnohými narušeniami. Moderný svet sa teší zo všeobecnej právnej istoty a istoty stabilnej meny. Tam, kde sa táto istota stratila – a historicky sa strácala veľmi často – nastávalo obdobie ekonomického rozvratu poznačeného hyperinfláciou. Počas prudkého rastu cien nie je lepšia investícia ako vlastniť zlato. Práve strach z kompletnej straty hodnoty peňazí bol hlavným faktorom nákupov.
V súčasnosti sa špekuluje, že nové dlhy vlád a kvantitatívne uvoľňovanie centrálnych bánk môžu opäť spôsobiť vyššiu infláciu. To v situácii záporných reálnych výnosov, kedy sú úroky nižšie ako inflácia, nahráva zlatu. Existujú obavy, že prvá polovica 21. storočia sa vôbec nemusí podobať na druhú polovicu 20. storočia.
- O Warrenovi Buffettovi a Berkshire Hathaway
V auguste tohto roka dosiahne najznámejší investor histórie vek 90 rokov. Napriek tomu je stále šéfom významného investičného holdingu Berkshire Hathaway. Samotná spoločnosť sa pôvodne angažovala v textilnom priemysle a až Warren Buffett z nej spravil investičnú firmu, ktorá má aktíva vo výške viac ako 800 miliárd dolárov. Berkshire Hathaway je vlastníkom takých spoločností ako Duracell či Fruit od the Loom a významných podielov v spoločnostiach American Express, Coca-Cola alebo Apple. Warren Buffett sa stal miliardárom v roku 1990, keď začal predávať akcie Berkshire Hathaway na burze investorom. V roku 2006 oznámil, že postupne rozdá až 85 percent svojej spoločnosti piatim nadáciám, najviac Billovi a Melinde Gatesovým. Od roku 2007 hľadá svojho nasledovníka, doteraz neúspešne. V súčasnosti je Berkshire Hathaway siedmou najväčšou americkou spoločnosť podľa trhovej kapitalizácie.
Prečo Buffet nakupuje GOLD
Koncom minulého týždňa upútala pozornosť ekonomických čitateľov správa, že W. Buffet nakúpil GOLD. Napriek nadšeniu mnohých skalných prívržencov zlata, Berkshire Hathaway – fond W. Buffetta - nenakupoval fyzické zlato, ale akcie druhého najväčšieho producenta drahého kovu na svete. Ide o firmu Barrick Gold, ktorá sa na newyorskej burze obchoduje pod skratkou GOLD. Berkshire Hathaway tak vsádza skôr na ťažiara zlata ako na samotný kov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?