Na krátku chvíľu sa zdalo, že najhoršie obavy Wall Street z colných plánov Spojených štátov boli prehnané. Keď však Trump v stredu vystúpil na pódium v Ružovej záhrade Bieleho domu a odhalil svoje rozsiahle colné opatrenia, realita tvrdo zasiahla.
Kým obchodníci špekulovali, že Trump by mohol zmierniť úder obmedzením ciel na desať percent plošne, prezident Spojených štátov prekvapil dodatočnými clami na približne 60 krajín.
Trhy sa okamžite prepadli, americký S&P 500 si vo štvrtok odpísal viac ako štyri percentá hodnoty, európsky index Stoxx 600 sa prepadol o vyše dve percentá a čínsky Hang Seng klesol o 1,5 percenta. Americké štátne dlhopisy medzitým prudko vzrástli a zlato dosiahlo rekordné maximá.
„Zvýšené náklady na dovoz a nové clá podnecujú obavy z inflácie, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že Federálny rezervný systém nebude schopný výrazne znížiť úrokové sadzby, ak dôjde k ekonomickému spomaleniu,” objasňuje agentúra Bloomberg.
Trump si stojí za svojím
Trumpov krok je súčasťou jeho dlhodobej stratégie na obnovu pracovných miest v priemysle, ktoré boli presunuté do zahraničia. Navyše argumentuje, že príjmy z ciel by mohli prispieť k zníženiu rozpočtového deficitu USA. Trhy však predpovedajú, že obchodné napätie bude mať negatívny vplyv na rast globálnej ekonomiky.
Už niekoľko mesiacov analytici z Wall Street upozorňovali na potenciálne negatívne vplyvy colnej politiky Trumpovej administratívy. Prestížne banky ako Goldman Sachs a Bank of America naznačovali, že clá môžu výrazne zhoršiť náladu na trhu. Dokonca aj niektorí z najoptimistickejších stratégov v tomto roku upravili svoje odhady rastu amerických akcií smerom nadol.
Akcie spoločností, ktoré sú najviac postihnuté clami, predovšetkým tých, ktoré majú silnú prítomnosť vo Vietname a Číne, vykázali výrazné straty. Nike, Gap a Lululemon, ktoré sú silne závislé od vietnamskej výroby, klesli o viac než 13 percent. Apple, ktorý má úzke väzby na Čínu prostredníctvom svojho dodávateľského reťazca, sa tiež prepadol o osem percent. Podobne aj polovodičoví giganti Nvidia a AMD oslabili o približne päť percent.
„Pre americké indexy bude náročné zotaviť sa z nedávneho poklesu. Investori by sa mali pripraviť na hlbšiu korekciu,“ vyhlásil Marko Papic, hlavný stratég BCA Research, pre Bloomberg, a dodal, že americké indexy môžu ešte pokojne klesnúť o ďalších desať percent.
Ďalšie dôležité správy
