Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zostavila štatistiku finančne najnáročnejších krajín pre štúdium na prvom stupni. Na jej vrchole sa ocitlo Anglicko. Tamojší študenti za školné v rámci jedného akademického roka zaplatia priemerne 9019 amerických dolárov. Nasleduje USA, kde si za ročné štúdium vypýtajú priemerne 8202 amerických dolárov.

Ďalšie dve priečky patria ázijským zástupcom. V Japonsku vyjde rok študentov na 5 152 dolárov, v Južnej Kórei na 4 773. V elitnej desiatke nájdeme aj Kanadu, Austráliu, Nový Zéland, Izrael, Holandsko a Taliansko. V tom si domáci študenti za štúdium zaplatia priemerne 1602 dolárov.

Vzdelávanie niečo stojí. Títo študenti o tom vedia svoje

Priemerné ročné školné v rámci jednotlivých krajín Zdroj: OECD

Štatistika spomína i krajiny, kde si domáci študenti môžu užívať bezplatné bakalárske vzdelávanie – Dánsko, Estónsko, Slovinsko, no tiež Slovensko.

A čo zahraniční študenti? Tí najviac minú pri výbere Austrálie. Na vzdelávanie v nej ročne dajú približne 42 000 dolárov. Nasleduje Singapur s výdavkami na úrovni 39 000 dolárov a USA, kde vzdelávanie stojí ročne asi 36 000 dolárov.

Líder vo výdavkoch je zároveň na vrchole zoznamu krajín s najväčším počtom zahraničných študentov. V Austrálii predstavujú 20 percent celkového počtu vysokoškolákov.

Svoje zohráva i kvalita štúdia. Spomínaná Austrália je v nej podľa danej štatistiky na delenej štvrtej pozícii s Kanadou. Lepšie sú na tom len USA, Veľká Británia a Nemecko.