Takmer 28 miliónov eur vkladov z historických anonymných vkladných knižiek môže nakoniec putovať do rúk skutočných majiteľov. Ide o zostatky na starších vkladných knižkách na doručiteľa, ktoré legislatíva zrušila od roku 2004, no ľudia si peniaze z knižiek mohli vyzdvihnúť ešte minulý rok. Od 1. januára 2012 anonymné zostatky prepadli v prospech štátneho rozpočtu. Ak by súčasná alebo nová vláda, ktorá vzíde po marcových voľbách, zmenila legislatívu, ich pôvodní majitelia by mali opäť šancu sa k nim prihlásiť.

Takúto možnosť pripustil hovorca rezortu financií Martin Jaroš: „Ministerstvo financií si v princípe vie predstaviť opätovné otvorenie možnosti ich nárokovania. Takýto krok by si však vyžadoval dôslednú analýzu stavu a zmenu legislatívy, čo sa v tomto volebnom období nestihne.“

Päť minút po dvanástej

O možnosti obnoviť nárok sporiteľov na anonymné vklady sa začalo hovoriť potom, čo sa v úvode roka objavili prípady sporiteľov, ktorí prišli o peniaze. Možnosť vybrať si svoje peniaze premeškali len o niekoľko dní.

Iná cesta ako úprava legislatívy je veľmi nepravdepodobná. Podľa právnika spoločnosti Allen & Overy Bratislava Petra Jedináka mali majitelia šesť rokov na to, aby sa k vkladom prihlásili. „Ťažko si predstaviť objektívne príčiny, ktoré by bránili uplatneniu práva po tak dlhú dobu,“ povedal právnik.

Tiež podľa neho nie sú celkom na mieste vyhlásenia o vyvlastnení, keďže k zrušeniu anonymných vkladov došlo vo verejnom záujme a v súlade so zákonom. Náhradu bolo tiež možné žiadať pomerne dlhý čas.

Hlava v piesku

Rezort financií sa výčitke o tom, že mohol o konci päťročnej prechodnej lehoty na výber zostatkov verejnosť upozorniť, bráni tvrdením, že síce špeciálnu kampaň nerobil, no o problematike sa opakovane diskutovalo počas uplynulých rokov.

Fakt, že aj počas posledných piatich rokov sa ľudia priebežne k týmto vkladom hlásili, potvrdzuje aj pokles objemu anonymných vkladov.

Zatiaľ čo 31.12.2006 štátne finančné aktíva prevzali od bánk celkovo 37,9 milióna eur (v pôvodnej mene 1 141,8 milióna korún) ako zostatky na anonymných vkladoch, k 31.12.2011 toto číslo kleslo na 27,8 milióna eur.

Banky, cez ktoré sa majitelia mohli do konca minulého roka k svojim peniazom hlásiť, uviedli, že vystupovali v celom procese už len ako sprostredkovatelia, preto o lehote verejnosť neinformovali.

Hľadá sa majiteľ

M. Jaroš dodal, že ministerstvo chce ešte do marca urobiť základnú analýzu a sumár vkladov, ktoré si ľudia nevyzdvihli a prepadli tak štátu.

Tiež do konca februára potrvá vyhodnotenie, koľko vkladov si ľudia nárokovali od roku 2007, odkedy už síce boli súčasťou štátnych finančných aktív, no sporitelia sa k svojim peniazom stále mohli prihlásiť cez banku, ktorá im klasickú červenú vkladnú knižku na doručiteľa vydala. Časť z vyžiadaných vkladov štát síce na banky previedol, no majitelia si ich nakoniec nevyzdvihli.

Čo sú anonymné vklady

  • anonymné vkladné knižky, známe aj ako vklady na doručiteľa sa vydávali na Slovensku do roku 2001, odvtedy mohli fungovať už len existujúce vklady
  • otvárať nové vklady, pri ktorých nebol známy majiteľ, ani vkladateľ a v podstate si zostatok mohol vybrať každý, kto knižku banke predložil, zakázali pravidlá EÚ proti praniu špinavých peňazí
  • k 31. decembru 2011 zanikla možnosť prihlásiť sa k zostatkom na týchto vkladoch, spolu ich MF SR k tomuto dňu evidovalo 27,8 miliónov eur, väčšinu z toho tvoria zostatky na knižkách zriadených pred rokom 2001 v Slovenskej sporiteľni

Ilustračné foto na titulke - SITA / Tomáš Benedikovič