Veľké investičné fondy sa začínajú báť obrej nadváhy najväčších technologických firiem v ich portfóliách. Analytici Deutsche Bank zdôraznili, že len spoločná trhová kapitalizácia „veľkolepej sedmičky“ by z nej urobila druhú najväčšiu burzu na svete.
Nafukovanie technologickej bubliny iba podčiarklo aj tohtotýždňové hospodárske výsledky Nvidie, ktoré uchvátili analytikov aj bežných investorov. Viera v budúcnosť technologických inovácií opäť len posilnila chute investorov naskakovať do prepálených akcií.
Vysoká úroveň súčasnej koncentrácie akciového trhu viedla niektorých analytikov k vyjadreniu obáv zo súvisiacich rizík na amerických a svetových kapitálových trhoch.
Rapídny nárast ziskov a trhovej kapitalizácie amerických technologických gigantov spôsobil, že ich kumulatívna hodnota je napríklad dvojnásobne väčšia ako celý japonský akciový trh. Akcie Microsoftu a Applu majú jednotlivo podobnú trhovú kapitalizáciu ako všetky kótované spoločnosti vo Francúzsku, Saudskej Arábii a Spojenom kráľovstve dohromady.
Jim Reid, vedúci globálneho ekonomického a tematického výskumu Deutsche Bank, minulý týždeň upozornil, že americký akciový trh „konkuruje rokom 2000 a 1929, pokiaľ ide o jeho najväčšiu koncentráciu v histórii“.
Deutsche Bank analyzovala trajektórie všetkých 36 spoločností, ktoré sa od polovice 60. rokov 20. storočia umiestnili v prvej päťke najhodnotnejších spoločností v indexe S&P 500. Hoci veľké spoločnosti mali tendenciu vypadnúť z prvej päťky v závislosti od vývoja nových investičných trendov, 20 z 36 spoločností, ktoré obsadili prvých päť miest, je dnes stále v prvej päťdesiatke najhodnotnejších firiem podľa trhovej kapitalizácie.
Zo súčasných technologických lídrov je Microsoft v rebríčku piatich najväčších firiem nepretržite od roku 1997. Apple sa na čelných miestach drží stále od decembra 2009 a Alphabet od augusta roku 2012. Amazon sa do pätice najväčších firiem prepracoval v roku 2017. Najnovším účastníkom je spoločnosť Nvidia, ktorá je tam od prvého polroka minulého roka.
Vyhodiť najlepších
Veľkí investori začali znižovať expozície voči najväčším technologickým akciám. Manažéri hedžových fondov vidia riziko „spustenia lavíny,“ ak sa sentiment na akciovom trhu zmení. Podľa investičnej banky Goldman Sachs hedžové fondy znížili expozíciu voči siedmim najväčším technologickým akciám v súvislosti so súčasnými trhovými extrémami.
„Fondy boli čistými predajcami väčšiny akcií veľkolepej sedmičky, keďže ich váha vzrástla na rekordnú úroveň,“ napísali stratégovia Goldman Sachs v správe, ktorá analyzovala 722 hedžových fondov s hrubými akciovými pozíciami vo výške 2,6 bilióna dolárov. Dodali, že fondy okresali pozície vo všetkých najväčších akciových tituloch okrem Amazonu.
Tieto zmeny zdôrazňujú, že profesionáli na Wall Street čoraz viac pochybujú o tom, či akcie veľkolepej sedmičky dokážu zopakovať minuloročnú výkonnosť, keď index zložený z týchto akcií vzrástol o 106 percent oproti 24-percentnému zisku indexu S&P 500.
Pri osekávaní portfólia tvoreného z technologických akcií, hedžové fondy hľadajú alternatívu v cyklických akciách, ale aj v niektorých dynamicky sa vyvíjajúcich sa odvetviach. Fondy budú podľa analýzy Goldman Sachs pokračovať v rotácii smerom k defenzívnym titulom a hodnotovým akciám.
Investičná hra v téme AI zatiaľ vychádza. Prečo je čas myslieť na konkurenciu v oblasti čipov
Americké akcie sa tlačia všade
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?