V druhý augustový týždeň sa na trh s podielovými fondmi na Slovensku naplno presunula výpredajová panika, ktorej čelili predtým burzy po celom svete. Investori si vybrali späť takmer 127 miliónov eur (toto číslo už zohľadňuje duplicity pri investovaní cez takzvané fondy fondov). Za jeden týždeň tak z fondov odišlo trikrát toľko peňazí, čo predtým za celý polrok. Na porovnanie, prvý týždeň tohto mesiaca skončili v mínuse 18 miliónov. Od začiatku mesiaca sa darilo iba realitným fondom.
Investori odchádzali najmä z peňažných fondov. Tým sa nedarí už dlhšie. V červených číslach sú s predajmi od vlaňajška. Pritom viac než poklesy na finančných trhoch im škodia vlaňajšie slabšie výsledky, ako aj konkurencia zo strany lepšie úročených vkladov v bankách. „Ľudia robia pri týchto fondoch stále rovnakú chybu. Porovnávajú ich doterajšiu výkonnosť s ponúkanými úrokmi pre nové bankové vklady, ktoré hovoria o zhodnotení v budúcnosti,“ opisuje správanie investorov Ivan Znášik, šéf Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
Od začiatku augusta sú peňažné fondy s predajmi v mínuse 62 miliónov eur. Aj keď ide o najbezpečnejšiu skupinu fondov, niektoré z nich posledné dianie predsa len zasiahlo, aj keď nepriamo. Pre dočasný pokles okolitých mien voči euru sa tak do mínusu, i keď symbolického, dostali aj najväčšie domáce peňažné fondy spravované SPORO Asset Managementom (AM) a VÚB AM.
Séria poklesov po burzách na celom svete vystrašila tentoraz aj rizikovejších investorov. Zatiaľ čo od krízy sa akciovým a hlavne zmiešaným fondom darilo v predajoch nadmieru, posledné dni im to zrátali aj s úrokmi. Ľudia si z nich za druhý augustový týždeň vybrali vyše 56 miliónov eur. Kým za prvý iba šesť miliónov. Pritom výsledky týchto fondov až také hrozivé nie sú. Väčšina ich za posledný týždeň skončila v prepade do šesť percent a zhruba polovica akciových fondov si stále udržiava plusové číslo v políčku ročné zhodnotenie.
Najhoršie si počínali fondy orientované na východnú Európu a Rusko s prepadmi od 10 do 16 percent. V nich však tunajší investori významný podiel peňazí nemajú.
Hlbokým prepadom sa vyhli v zhodnotení aj zmiešané fondy. Dva najväčšie – Smartfund od Tatra AM a Konzervatívne portfólio od VÚB AM spadli síce za posledných sedem dní do mínusu (-0,4 a -0,11 percenta), no na celoročnej úrovni stále zarábajú. Aj keď na predbehnutie inflácie to určite nestačí.