Základný pracovnoprávny predpis predstavuje Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“), ktorý upravuje právne vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancom vznikajúce v súvislosti s realizáciou pracovnej činnosti – závislej práce – zo strany zamestnanca osobne, podľa pokynov zamestnávateľa, za výkon ktorej je zamestnávateľ povinný poskytovať zamestnancovi mzdu dohodnutú v rámci uzatvorenej pracovnej zmluvy. Podstatnými náležitosťami pracovnej zmluvy sú podľa §43 aj mzdové podmienky, ktoré musia byť upravené v rámci pracovnej zmluvy, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Definíciu mzdy nájdete v ustanovení § 118 ods. 2 Zákonníka práce ako „peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda), poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu.“ Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za vykonanú prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.
Vyššie uvedené ustanovenie uvádza aj demonštratívny výpočet plnení, ktoré sa nepovažujú za mzdu, a to:
- náhrada mzdy,
- odstupné,
- odchodné,
- cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad,
- príspevky zo sociálneho fondu,
- príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie,
- príspevky na životné poistenie zamestnanca,
- výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií,
- daňový bonus,
- náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,
- doplatky k nemocenským dávkam,
- náhrada za pracovnú pohotovosť,
- peňažná náhrada v prípade obmedzenia zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru,
- iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním, ktoré nemajú charakter mzdy,
- ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
Zmluvná voľnosť
Zamestnávateľ a zamestnanec majú pri úprave mzdových podmienok zmluvnú voľnosť, pričom Zákonník práce vymedzuje len základný rámec – zákaz dohodnutia nižšej mzdy ako minimálna mzda ustanovená osobitným právnym predpisom, zákonom č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov a Nariadením vlády Slovenskej republiky č. 297/2014, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy na rok 2015.
Uvádzate, že strany vášho zamestnávateľa bola vyplatená polročná odmena, ktorá bola uvedená vo vašej výplatnej páske a následne vám bola zo strany zamestnávateľa vyplatená, pričom váš nadriadený má o tejto odmene vedomosť a svoj súhlas prejavil tak ústne, ako aj e-mailom.
Zákonník práce žiadnym spôsobom neobmedzuje, resp. nezasahuje do práva zamestnávateľa, rozhodnúť sa o poskytnutí osobitnej odmeny zamestnancovi. Je to určitá forma prejavenia spokojnosti zamestnávateľa s pracovným výkonom zamestnanca a poďakovania za odvedenú prácu.
Pravidelná a nepravidelná odmena
Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, že okrem mzdy dohodnutej v rámci pracovnej zmluvy poskytne alebo pravidelne bude poskytovať zamestnancovi odmenu vo výške niekoľkonásobku mesačnej mzdy zamestnanca ako ocenenie kvality práce odvedenej zo strany zamestnanca. Poskytnutie takejto odmeny však nemusí byť uvedené a odmena špecifikovaná v rámci pracovnej zmluvy, nakoľko ide len o dobrovoľné „plnenie“ poskytnuté zo strany zamestnávateľa.
Poskytnutá odmena sa stala súčasťou mzdy, poskytovanej zamestnancovi na základe pracovnej zmluvy. O tejto skutočnosti svedčí aj to, že poskytnutá odmena bola uvedená na výplatnej páske zamestnanca ako súčasť mzdy zamestnanca, pričom z poskytnutej odmeny sa vykonávajú aj príslušné odvody podľa osobitných predpisov (odvody na sociálne, zdravotné poistenie, doplnkové dôchodkové sporenie a pod.). Poskytnutá odmena sa považuje v zmysle Zákona o dani z príjmov za predmet dane fyzickej osoby ako príjem zo závislej činnosti.
Samozrejme, uzatvorením osobitného dodatku k pracovnej zmluve môže byť otázka podmienok poskytovania osobitných odmien zamestnancovi upravená, a tým aj špecifikovaná.
Neskoršie zrážky
Predpokladáme, že sa obávate neskoršieho výkonu zrážok zo mzdy v zmysle § 131 Zákonníka práce. V zmysle tohto ustanovenia je zamestnanec povinný vrátiť preddavok na mzdu z dôvodu, že neboli splnené podmienky na jeho poskytnutie, prípadne vzniku povinnosti vrátenia neprávom vyplatenej sumy ako bezdôvodného obohatenia podľa § 222 Zákonníka práce. V tomto prípade však musí byť splnená podmienka, že zamestnanec vedel alebo musel z okolností predpokladať, že ide o sumu nesprávne určenú alebo omylom vyplatenú.
Vo vami uvedenom prípade však poskytnutá odmena stala súčasťou mzdy, bola uvedená na výplatnej páske zamestnanca a poskytnutie odmeny bolo aj písomne (formou e-mailu) zo strany zástupcu zamestnávateľa potvrdené.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.