Rusku bolo koncom mája znemožnené platiť svoje záväzky v amerických dolároch. Prestala platiť výnimka zo sankcií pre ruskú centrálnu banku, ktorá dovoľovala Kremľu splácať dlhy voči americkým držiteľom dlhopisov. Americké ministerstvo financií ju odmietlo predĺžiť.
Tento krok Rusku veľmi sťaží snahu vyhnúť sa platobnej neschopnosti. Podľa ekonómov ide o nevídanú situáciu, a aj keby k bankrotu došlo, išlo by o politický krok a bankrot by bol skôr technický. TREND zisťoval, čo by to znamenalo pre ruský trh a ich veriteľov.
Množstvo sporov, právnych i politických
Ak Rusko zlyhá kvôli zahraničným sankciám, držitelia dlhopisov budú čeliť spleti finančných, politických a právnych sporov. Zatiaľ však nie je jasné, ako bude prípadná platobná neschopnosť vyhlásená, uvádza agentúra Bloomberg.
Ako sa v danej situácii ocitlo? Ruské platby kupónov v eurách a dolároch zhruba za 100 miliónov USD neboli na účty investorov pripísané do 27. mája. Začala tak 30-dňová lehota, v ktorej by mala krajina dlh uhradiť, ak sa chce vyhnúť platobnej neschopnosti.
Putin stále uberá Slovákom plyn. EÚ je čoraz viac ostražitá, v hre je uhlie i prídelový systém
Tento čas sa však kráti. Prevod peňazí sa skomplikoval po tom, ako americké ministerstvo financií nepredĺžilo Rusku už spomínanú výnimku, umožňujúcu prijímať splátky dlhu od ruskej vlády, uvádza finančný portál FXstreet.cz.
Rusko na margo danej situácie avizovalo zaviesť mechanizmus na splácanie dlhopisov, ktorý má obísť americké sankcie a zabrániť tomu najhoršiemu. Návrh je podobný systému pre platenie za ruský plyn a má zahraničným investorom umožniť otvoriť si v ruských bankách účty tak v rubľoch, ako aj v tvrdej mene.
Investori by mali mať k peniazom prístup bez obmedzenia, uviedol minister financií Anton Siluanov pre denník Vedomosti. Ako by reálne fungovalo obídenie ruských sankcií?
„Bolo by to postavené na systéme platieb „plyn za ruble“, len zrkadlovo otočených. Teda veritelia by si museli v ruskej banke otvoriť dva účty – rubľový a dolárový a následne cez ruský Národný zúčtovací depozitár, ktorý nie je pod americkými sankciami, by dostali dolárové platby,“ konštatuje pre TREND Stanislav Pánis, analytik JT banky.
Otázne je, či to bude fungovať a či to nebude pre veriteľov znamenať porušenie sankcií a riskovanie pokút. Prípadne, či niektorí budú vôbec riskovať z reputačných dôvodov otvorenie účtov v ruskej banke. Nový mechanizmus by mal byť pripravený pred splátkou ďalších kupónov dolárových dlhopisov. Tá nastane 23. a 24. júna 2022, čiže už o pár dní. .
Všetko bude stáť na argumentoch
Sankcie spolu s obmedzením pohybu kapitálu v Rusku znamenajú, že ďalší postup sa nebude asi riadiť tradičným návodom na rokovania s veriteľmi, reštrukturalizáciu dlhu a devalváciou meny. Podľa právnikov je niekoľko možností, ktoré môžu Rusi situáciu zvrátiť podľa toho, aké argument kto použije, ako sa to deje pri štandardných právnych sporoch. Tento spor však bude úplne iný. Rusko totiž tvrdí, že nepochybilo.
Uviedlo, že jeho platby boli z národného depozitára zaslané včas a svoju časť dlhu splatilo. „To by mohlo posilniť argumenty Ruska pred investormi, prípadne aj pred súdom v prípade vyhlásenia platobnej neschopnosti. Teda, že dlhopisy nie sú v platobnej neschopnosti, pretože neúplné platby boli spôsobené opatreniami vlády USA,“ konštatujú analytici portálu FXstreet.cz.
Rusko by tiež argumentovalo, že ak nemohlo platiť v cudzej mene, musí platiť v rubľoch. Tie sú uvedené ako alternatívna mena pre niektoré dlhopisy splatné v roku 2036, ale držitelia dlhopisov musia byť informovaní 15 pracovných dní pred uskutočnením platby.
To nie je možné v prípade dlhopisov splatných v roku 2026, ktoré Rusko môže vyplatiť sumu v eurách, britských librách alebo švajčiarskych frankoch. Aj v tomto prípade by muselo Rusko investorov informovať aspoň päť dní pred platbou.
Technický bankrot je sporný, tvrdia analytici
Vyhlásenie o platobnej neschopnosti zvyčajne prichádza od ratingových agentúr. A to vtedy, ak držitelia dlhopisov zostanú po uplynutí odkladnej lehoty bez peňazí. USA zakázali, aby Moskva hradila splátky dlhopisov cez ich americké banky.
„Keďže väčšina veriteľov je mimo USA, tak nesplácanie dlhu americkým veriteľom pravdepodobne nebude stačiť na vyhlásenie platobnej neschopnosti,. Tú je možné vyhlásiť až pri 25 percentách z nesplatených dlhov,“ prezrádza pre TREND Analytik spoločnosti XTB, Lukáš Lipovský. Rusko sa však vďaka tomu dostalo o krok bližšie k platobnej neschopnosti.
Ako dopĺňa analytik JT banky, práve ratingové agentúry o tom rozhodujú, respektíve konkrétny skutkový stav, že Rusko nebolo schopné doručiť platby na účty veriteľov v stanovenom čase.
„Po termíne splatnosti ešte štandardne plynie 30 dňová dodatočná lehota. Problém však je, že kým na ruskej strane prebehlo všetko hladko, pre americké sankcie sa peniaze nebudú vedieť dostať na účty veriteľov. Formálne by išlo o bankrot, no technického rázu a nie pre ekonomické ťažkosti,“ dodáva S. Pánis.
Historicky ide o unikátnu situáciu, keď tretia strana znemožňuje dlžníkovi splniť svoje záväzky, uvádza portál hn.cz. Rovnako to vníma aj ďalší analytik. „Išlo by o technický bankrot, alebo o bankrot sankčného typu, ktorý nemá obdoby. Nikdy sa nestalo, aby zvyšok sveta zabránil jednej krajine splatiť svoje dlhy, hoci daný štát na splátku má financie,“ vysvetľuje Michal Skořepa, ekonóm Českej sporiteľne.
Podľa hlavného analytika Patria Finance Tomáša Vlka nie je isté, či by sa dalo hovoriť o bankrote. A to z niekoľkých dôvodov. Prvým je výška pohľadávok. Rusko má do konca roka 2022 splatiť čiastku vo výške jednej miliardy dolárov, čo je v kontexte štátneho dlhu pomerne nízka čiastka.
„Miliarda dolárov pritečie do ruskej štátnej kasy raz za pár dní v platbách za ropu a zemný plyn,“ skonštatoval T. Vlk. Ako druhý dôvod, podobne ako M. Škořepa, uvádza fakt, že chyba nie je na strane Ruska, ale je spôsobená treťou stranou.
Rusko hľadá rôzne právne kľučky
V danej situácii bude dôležité, aké právne kľučky budú Rusi hľadať na splnenie svojich záväzkov a ako budú prijímané ich veriteľmi.
„Právnici ruskej vlády budú usilovne hľadať kombináciu právnych noriem, či už ruských, alebo zahraničných, aby z nich nakoniec vyplynulo, že za daných okolností nie sú povinní platiť v dolároch, ale v inej mene. Môžu najskôr využiť nepriame okolnosti typu vyššej moci,“ komentuje ekonóm Českej sporiteľne. Teda, že ruská centrálna banka doláre síce má, ale kvôli americkým sankciám nie je schopná ich previesť na účet veriteľa.
Ak by Rusko nenašlo cestu, ako splniť svoje záväzky, dopady bankrotu by podľa portálu hn.cz neboli rovnaké ako pri bankrote iných krajín. „Bankrot danej krajiny má rôzne dopady podľa toho, ako vznikol. Štandardne napríklad v prípade Argentíny prichádza preto, že tá krajina hospodárila tak zle, že nemá financie,“ opisuje M. Skořepa.
Argentínsky senát v marci 2022 schválil novú dohodu s Medzinárodným menovým fondom v objeme 45 miliárd dolárov, ktorý má odvrátiť ďalšie riziko štátneho bankrotu. Argentína zažila už minimálne osem bankrotov, ktoré stoja za zmienku.
Ten úplne najhorší sa odohral na prelome rokov 2001 a 2002, ktorý býva označovaný ako najväčší bankrot v dejinách. V prípade Ruska však bankrot nie je signálom zlého hospodárenia štátu, ale ide o geopolitický konflikt. Štandardne bankrot vyvoláva nedôveru v štát a jeho menu, tvrdia analytici.
Technický bankrot by však mohol zmeniť postoj krajín alebo subjektov, ktoré s Ruskom nerozviazali vzťahy napriek vojnovému konfliktu. „Celý rad veriteľov a investorov má nastavené podmienky tak, že nemôže požičiavať peniaze niekomu, kto je formálne v bankrote,“ podotkol pre hn.cz David Marek, ekonóm spoločnosti Deloitte.
Ekonomika je v recesii
Držitelia dlhopisov môžu tiež sami vyhlásiť platobnú neschopnosť, nemusia však konať okamžite. Môžu počkať, ako dopadne vojna na Ukrajine, či ako zafungujú európske sankcie.
Podľa dokumentov k dlhopisom sa ich pohľadávky stávajú neplatnými až tri roky po dátume splatnosti. Partner advokátskej kancelárie Allen & Overy Yannis Manuelides pre Bloomberg uviedol, že pre Rusko by mohlo byť lepšie počkať na začatie konania zo strany držiteľov dlhopisov a vybrať si potom vhodnú jurisdikciu.
Je však Putinova ekonomika skutočne v takej slabej kondícii, že jej bankrot skutočne hrozí? „Ruská ekonomika je síce v recesii, keď na ňu ťažko doliehajú sankcie za ukrajinskú agresiu, no čisto z ekonomického hľadiska jej bankrot nehrozí, dodáva S. Pánis.
Ruský rubeľ, ktorý masívne podporuje ruská centrálna banka, neustále posilňuje a koncom mája sa voči euru dostal na svoje sedemročné maximum. Na skoro štvorročnom maxime je aj voči doláru, uviedla agentúra Reuters.
„Rusko vie hravo splácať svoj dlh aj vďaka masívnym príjmom z predaja drahej ropy, plynu a ďalších komodít. Hrozí im len technický bankrot, pre neschopnosť doručiť platby veriteľom po tom, ako koncom mája vypršala výnimka amerického ministerstva financií, ktorá umožnila Kremľu posielať dolárové platby zahraničným držiteľom dlhopisov cez americké banky,“ zopakoval S. Pánis.
Ďalšie dôležité správy
Zastaviť plyn, zdvihnúť cenu, odstaviť Európu. Rusko rázne utiahlo kohútik, Slováci sú v strehu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?