Povinnosť elektronickej komunikácie a ďalšie novinky v oblasti správy daní sú zakomponované do zákona č. 267/2017 Z.z., ktorým sa novelizuje zákon č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších predpisov. Vo väčšine ustanovení nadobúda novela účinnosť od 1. januára 2018. Ide v poradí už o 25. novelizáciu základného procesného daňového kódexu za 6 rokov existencie daňového poriadku.
Čo nie je daňové tajomstvo
Novela zavádza v § 11 novú definíciu daňového tajomstva, ktoré definuje ako informáciu o daňovom subjekte, ktorá sa získa pri správe daní. Daňové tajomstvo je v praxi pravdepodobne najčastejšie porušovanou kategóriou tajomstva.
Po novom sa za daňového tajomstvo nebude považovať informácia, či prebieha alebo prebiehala daňová kontrola alebo daňový úrad vymáha daňový nedoplatok v daňovom exekučnom konaní. Za porušenie daňového tajomstva sa nepovažuje oznámenie alebo sprístupnenie daňového tajomstva s písomným súhlasom daňového subjektu, ktorého sa daňové tajomstvo týka alebo s jeho súhlasom udeleným ústne do zápisnice správcu dane.
Elektronická komunikácia
V súčasnosti majú povinnosť elektronicky komunikovať so správcom dane platitelia dane z pridanej hodnoty bez ohľadu na to, či ide o právnické alebo fyzické osoby. Novela daňového poriadku zakotvuje povinnosť zasielať finančnej správe podania elektronickými prostriedkami aj pre právnické osoby zapísané v obchodnom registri alebo fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi registrovanými pre daň z príjmov.
Znamená to, že aj spoločnosti s ručením obmedzeným a fyzické osoby – podnikatelia budú musieť elektronicky komunikovať s daňovým úradom. Novela v tomto prípade má o pol roka odloženú účinnosť a fyzické osoby podnikatelia budú musieť podávať daňové priznania k dani z príjmov a iné podania správcovi dane elektronicky od 01.07.2018.
Nové zoznamy daňovníkov
Novelizácia zakotvuje v § 19a nový inštitút – súhrnný protokol. Finančné riaditeľstvo SR na účely správy daní bude môcť v odôvodnených prípadoch vyhotoviť súhrny protokol o navzájom prepojených transakciách daňových subjektov, u ktorých bolo zistené porušenie daňových predpisov alebo obchádzanie daňových predpisov.
Finančné riaditeľstvo SR bude v roku 2018 prvýkrát zverejňovať na svojom webovom sídle zoznam daňových subjektov s výškou vyrubenej dane z príjmov právnickej osoby dokonca každého štvrťroka na základe daňových priznaní k dani z príjmov právnickej osoby podaných v predchádzajúcom štvrťroku bežného roka.
Novinkou bude zverejňovanie zoznamu daňových subjektov s výškou uplatneného nadmerného odpočtu DPH a výškou priznanej vlastnej daňovej povinnosti, a to do konca každého štvrťroka kalendárneho roka za predchádzajúci kvartál.
Index daňovej spoľahlivosti
Novela daňového poriadku zavádza v § 53d nový index daňovej spoľahlivosti. Daňový úrad zašle daňovému subjektu, ktorý je podnikateľom, oznámenie o osobitných daňových režimoch do 30 dní odo dňa zmeny rozsahu jeho oprávnenosti na osobitné daňové režimy.
V podstate to znamená, že daňový poriadok zavádza hodnotenie daňových subjektov. Daňové subjekty s vysokým daňovým kreditom budú mať menej daňových kontrol. Naopak nedisciplinované daňové subjekty budú mať vyššiu frekvenciu daňových kontrol.
Kritériá indexu daňovej spoľahlivosti a zoznam osobitných daňových režimov zverejní finančné riaditeľstvo na webovom sídle. Prvýkrát sa má index daňovej spoľahlivosti uplatniť v praxi v termíne do 31.12.2018.
Nové lehoty
Novela daňového poriadku zavádza dve podstatné zmeny v prospech daňových subjektov. Právna norma časovo limituje vyrubovacie konanie na 3 mesiace. V súčasnosti nie je vyrubovacie štádium daňového konania žiadnym spôsobom časovo limitované.
Novelizácia predlžuje odvolaciu lehotu v daňovom konaní na dvojnásobok zo súčasných 15 dní na 30 dní. Od 1. januára 2018 bude v odvolacom štádiu daňového konania platiť 30-dňová odvolacia lehota. Daňový subjekt bude mať dvojnásobne viac času na podanie odvolania proti rozhodnutiu o vyrubení rozdielu dane v porovnaní so súčasným právnym stavom.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.