Priemerný výnos zo slovenských vkladov s dobou splatnosti do jedného roka dosiahol v máji 2,85 percenta. Na takejto vysokej úrovni nebol nikdy od zavedenia eura. Napriek tomu súčasné zhodnotenie je stále štvornásobne nižšie ako inflácia. Priemerný rast cien v júni tohto roku dosiahol 10,8 percenta (CPI). Ešte mesiac predtým bol na úrovni 11,9 percenta.
Obrovský rozdiel sa bude v nasledujúcich mesiacoch zmenšovať. Rast cien má v medziročnom porovnaní aj naďalej spomaľovať. S veľkou pravdepodobnosťou bude už koncom roka pod hranicou piatich percent. Pri zhodnocovaní vkladov sa aj naďalej počíta s rastom. Dôvodom je zvyšovanie základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB). VÚB banka očakáva ešte dve 25-bodové zvýšenia v júli a septembri. „To by pri refinančnej sadzbe znamenalo vrchol na úrovni 4,5 percenta a pri depozitnej na štyroch percentách,“ priblížil analytik VÚB banky Michal Lehuta.
Kam až stúpne zhodnotenie vkladov
Domáce finančné domy dlho ponúkali slabé zhodnotenie vkladov. Ešte na jar minulého roku nič nenasvedčovalo razantnejšiemu rastu sadzieb. Jeden mesiac priemerný úrok stúpol a ďalší klesol. Pomyselné dno pri vkladoch s dobou splatnosti do jedného roka bolo dosiahnuté na ročnej sadzbe 0,16 percenta v júni 2022. Počas nasledujúcich mesiacov zhodnotenie úspor už len rástlo. V priemere stúpla sadzba každý mesiac o 0,24 percentuálneho bodu a v máji 2023 dosiahla 2,84 percenta. Prie zachovaní tohto tempa pravdepodobne už počas leta príde k prekonaniu trojpercentnej hranice.
Kde sa zastaví rast úrokov termínovaných vkladov domácich bánk? „Postupom času sa sadzby na termínovaných vkladoch budú blížiť k sadzbe ECB. Momentálne sme však v pomerne netypickej situácii, keď sú očakávania jej budúceho vývoja v nasledujúcich rokoch dokonca nižšie, ako je jej súčasná hodnota,“ priblížil Matej Bašták, analytik Slovenskej sporiteľne.
Podobné očakávania sa už od leta minulého roku riešia u západných susedov. „Pekným príkladom je Česká republika, kde ročné ‚termiňáky‘ ponúkajú zhodnotenie medzi piatimi až šiestimi percentami, no dvojročné často len dve percentá a menej. Pritom základná sadzba Českej národnej banky je už dlhšiu dobu sedem percent, ale očakáva sa jej znižovanie,“ dodal M. Bašták.
Domáce banky sa pravdepodobne zachovajú podobne ako české. Maximálny úrok termínovaných vkladov ostane približne jeden percentuálny bod pod základnou sadzbou Európskej centrálnej banky. V takom prípade budú peniaze úročené maximálne sadzbou vo výške 3,5 percenta.
Centrálna banka prehráva boj s infláciou
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?