Po smrti otca, ktorý prevádzkoval nákladnú cestnú dopravu, som zdedila pohľadávky. Jediné, čo mám k dispozícii, sú faktúry vedené v účtovníctve. Pokiaľ ide o nákladné listy, tie si síce viedol, ale nemá ich potvrdené od zákazníkov. Budú stačiť na prípadné vymáhanie týchto pohľadávok cez exekútora len samotné faktúry, alebo sú potrebné k tomu aj nákladné listy?
Proces vymáhania pohľadávky prebieha spravidla v dvoch štádiách, a to súdne konanie a exekučné konanie. Skôr než sa začne proces vymáhania pohľadávky je potrebné vziať do úvahy tzv. inštitút premlčania. Všetky pohľadávky podliehajú premlčaniu po uplynutí 4 rokov od ich splatnosti. Vzhľadom na to je potrebné najskôr preveriť, koľko času uplynulo od ich splatnosti, pretože ak je pohľadávka premlčaná znamená to, že dlžník môže uhradiť dlžnú sumu už iba dobrovoľne. V prípade súdneho konania je súd povinný vyhovieť námietke premlčania zo strany dlžníka a právo na uhradenie dlžnej sumy veriteľovi neprizná.
V prípade, ak pohľadávky nie sú premlčané, je možné ich riadne vymáhať. Exekúcia pohľadávok iba na základe faktúr však nie je možná. Najprv je potrebné rozhodnutie súdu, ktorým sa potvrdí existencia nároku.
Pre veriteľa je najvhodnejšie podať návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorým súd uloží dlžníkovi povinnosť zaplatiť dlh, ktorý voči veriteľovi má. Spolu s návrhom na vydanie platobného rozkazu je potrebné preukázať postavenie veriteľa, pričom pri dedení pohľadávok by to malo byť osvedčením o dedičstve. K návrhu je rovnako potrebné predložiť všetky listinné dôkazy, ktoré preukazujú nárok veriteľa na plnenie. V prípade, ak súd nemá predložené listinné dôkazy za postačujúce, platobný rozkaz nevydá a nariadi vo veci pojednávanie. V prípade pojednávania by sa len prostredníctvom faktúr veriteľovi nemuselo podariť preukázať nárok na zaplatenie dlžnej sumy. Podľa nášho názoru, predloženie samotných faktúr teda nemusí byť postačujúce. Odporúčame preto získať objednávky, dodacie listy alebo akékoľvek ďalšie listinné dôkazy preukazujúce proces vzniku pohľadávky. V prípade úspechu súd vydá rozhodnutie, ktorým zaviaže dlžníka splniť dlh, a ktoré je súčasne zákonom ustanoveným titulom, resp. podkladom pre vykonanie exekúcie. Po nadobudnutí právoplatnosti a vykonateľnosti rozhodnutia súdu sa veriteľ môže obrátiť na exekútora. V tejto súvislosti nemožno opomenúť, že súdne konanie aj exekúcia podliehajú poplatkom.
Pravdepodobnosti vymoženia dlžnej sumy sa odlišuje v závislosti od konkrétnych okolností prípadu, pričom úspech vo veci je ovplyvnený rôznymi faktormi, ako napríklad kvalitou dôkazov alebo majetnosťou dlžníka.
Autorka pôsobí ako advokátska koncipientka v spoločnosti DEDÁK & Partners.
Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch