Dnes sedem najväčších amerických technologických spoločností malo pred šiestimi rokmi takú istú hodnotu ako dvetisíc firiem s menšou kapitalizáciou. Nožnice sa roztvorili teraz ešte výraznejšie, a hodnota siedmich najobľúbenejších firiem na Wall Street sa oproti firmám zastúpeným v indexe Russell 2000 strojnásobila (jedenásť biliónov dolárov).
Rob Arnott, zakladateľ orientovaného správcu aktív Research Affiliates, tvrdí, že investovanie do témy AI, ktorou si technologickí lídri získali priazeň zástupu investorov, je zložité, pretože je priskoro vedieť, ktoré spoločnosti sa stanú víťazmi.
R. Arnott vidí paralely medzi súčasným obdobím a technologickou bublinou, keď investori správne predpovedali, že internet bude transformačný, ale nemali jasno v tom, ktoré spoločnosti z tejto technológie nakoniec uspejú.
Prehodnotiť portfólio
Očakáva, že akcie z netechnologických sektorov môžu oproti akciám z Nasdaqu priniesť investorom zhodnotenie vyššie v priemere o desať percent. Hodnotové akcie v súčasnosti vyzerajú historicky lacno.
„Ak vôbec dôjde k potvrdeniu správnosti minuloročného prudkého rastu akcií, benefity z AI budú musieť byť úžasné,“ povedal R. Arnott a dodal, že súčasný nepomer medzi rastovými a hodnotovými oceneniami akcií je „takmer bezprecedentný“.
O hodnotových akciách na CNBC hovoril aj Jeremy Siegel z Wharton School. Poukázal na nízke valuácie tejto skupiny akcií. Rastové akcie by podľa neho mali mať vďaka svojej povahe vyššie násobky (pomer ceny akcie a zisku) ako hodnotové akcie, ale súčasný rozdiel je mimoriadny. Index Russell 1000 Value sa obchoduje za 19-násobok svojho zisku, v porovnaní s hodnotou 35,7 pre index Russell 1000 Growth. J. Siegel odhaduje, že hodnotové akcie by mohli bežným investorom priniesť v roku 2024 približne 15-percentné zhodnotenie.
Yahoo Finance na margo minuloročného 54-percentného rastu technologického akciového indexu Nasdaq 100 poukazuje na najnovšiu analýzu RBC Capital Markets. V nej investičná banka znižuje odporúčanú váhu tohto sektora na neutrálnu, pričom ako dôvod udáva „extrémne ocenenie“. Analýza však ďalej uvádza, že to neznamená, že by banka odporúčala odpredať technologické akcie, ale hovorí o tom, že trh teraz dáva šancu investorom umiestniť ďalší kapitál „na oveľa lepšie miesta“. RCB vo svojej analýze vyzdvihuje pre tento rok akciový sektor verejných služieb a odvetvie spotrebného tovaru. Prvý zo spomenutých sektorov sa minulý rok prepadol o desať percent.
Hľadanie investície, keď je všetko „predražené“. Niekedy je lepšie nerobiť nič
Ľudia si zaslúžia istoty
Steve Auth z Federated Hermes Equities vidí na americkom akciovom trhu viaceré príležitosti a očakáva, že benchmarkový index S&P 500 tento rok posilní maximálne o osem percent. Investorov nabáda, aby sa pozreli na to, ktoré stabilné akcie sa nachádzajú výrazne pod svojimi predchádzajúcimi maximami. Expert sa domnieva, že sedmička najpopulárnejších akcií si tento rok pripíše zisky dosahujúce iba jednociferné čísla. Atraktívne sú podľa neho dividendové tituly.
Dividendoví aristokrati z indexu S&P 500 sú elitnou skupinou firiem, ktoré každoročne zvyšujú výplaty podielov zo ziskov už najmenej 25 rokov. Existuje však aj menej známa a exkluzívnejšia skupina stabilných firiem, ktorá bežným akcionárom za desaťročia prináša vyššie zhodnotenie v porovnaní s výkonnosťou indexu S&P 500.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?