Vyspelé hospodárstva potvrdzujú svoj pozvoľný, no zdá sa, že pomerne pevný rast, ktorý ale centrálnym bankám nepostačuje na opustenie netradične uvoľnenej menovej politiky. Obavy vyvoláva vývoj cenovej hladiny vo svete blikajúcej červenými výstražnými svetlami najmä v Európe.
Riziko deflácie po poklese rastu cien v eurozóne na viac ako štvorročné minimum 0,5% podľa marcového odhadu je témou číslo jedna v ostatných dňoch. O vývoj inflácie sa strachujú aj menotvorcovia za Atlantikom, čo ich stredajšie prejavy potvrdili.
Paradoxne tak investori dostávajú jednu z najlepších možných kombinácií trhových fundamentov. Pozvoľný rast, ktorý nie je taký silný, aby centrálne banky opustili uvoľnenú politiku, ani taký slabý, aby vyvolával obavy a navyše klesá inflácia, čo núti menové autority pokračovať v stimuloch. Aspoň taký dojem budí ostatný vývoj trhov a správ.
Stredajšie obchodovanie bolo pomerne pokojné bez výraznejšej volatility. Objemy boli podpriemerné oproti predchádzajúcim dňom, čo môže súvisieť s očakávaním veľkých správ v závere týždňa. Zisky indexov boli limitované. Americký index S&P 500 si pripísal 0,3% a európsky index Stoxx 600 0,17%.
Indexom za Atlantikom dominovali sektory producentov komodít, priemyslu a spotrebiteľských služieb, kým v Európe spotrebiteľské akcie a zdravotníctvo. Na opačnom konci nájdeme utility, čo súvisí s rizikovou chuťou investorov a rastom výnosov, na ktoré negatívne doľahol optimizmus na trhoch. Výnos bezpečných 10-ročných amerických vládnych dlhopisov vzrástol cez päť percentuálnych bodov na 2,8 percenta.
Z európskych makrodát stojí za zmienku len producentská inflácia, ktorá nasledovala spotrebiteľskú z úvodu týždňa. Ceny produkcie na výstupe od firiem medziročne vo februári poklesli o 1,7 percenta z januárových -1,4 percenta. Deflácia je najhlbšia od decembra 2009.
USA zverejnili odhad čistých vytvorených pracovných miest za marec od spoločnosti ADP. Podľa nej súkromný sektor v USA vytvoril 191-tisíc pozícií, čo bolo zhruba v rámci očakávaní. Údaj rovnako naznačuje oživenie americkej ekonomiky v marci po predchádzajúcich dvoch mesiacoch ovplyvnených nepriaznivým počasím. Podobný záver možno vyvodiť zo zverejnenia februárových továrenských objednávok, ktoré vzrástli o 1,6 percenta po januárovom jednopercentnom poklese.
Pred mikrofón sa v stredu postavili viacerí členovia FED-u, ktorí svoje prejavy smerovali identicky ako ich šéfka Janet Yellenová pár dní dozadu. Tá priniesla zaujímavý obrat v pohľade na menovú politiku slovami, že pracovný trh nie je natoľko zvučný, ani ekonomika silná a inflácia je nízka, čo si naďalej vyžaduje netradičnú politiku. Ide o významné uvoľnenie postoja oproti tlačovej konferencie z ostatného zasadania komisie pre menovú politiku. V stredu jej slová zopakoval šéf FED-u z Atlanty Dennis Lockhart a jeho kolega zo St. Louis opäť vyzdvihoval nízku infláciu, ktorá by mohla primäť centrálnych bankárov pozastaviť znižovanie kvantitatívneho uvoľňovania. Tieto správy by som označil za hlavné s najväčším vplyvom na trhy. Reagovali na ne i komodity – zlato si pripísalo 0,85 percenta a striebro 1,1 percenta. Euro mierne stratilo voči doláru (-0,2 percenta).
Posledné dva dni týždňa budú veľmi zaujímavé a bohaté. Vo štvrtok budú všetky investorské oči upriamené na Frankfurt, kde sa koná pravidelné zasadanie ECB. Očakávania sa skôr prikláňajú k nezmenenej politike, no s ohľadom na uplynulé prejavy európskych centrálnych bankárov, nízku infláciu, producentskú defláciu a pretrvávajúci pokles úverov sa nedá vylúčiť nejaký krok (napr. zníženie depozitných sadzieb pre banky do negatívneho pásma). ECB sa veľmi ťažko v poslednom čase predvída, preto nemusí byť núdza o prekvapenia.
Okrem ECB svet zverejňuje tradične tretí deň v mesiaci PMI indexy za nevýrobné sektory, ktoré zvyknú rovnako vplývať na trhy. Čína zverejnila mierne slabšie oficiálne číslo oproti februáru, no stále ide o slušnú expanziu odvetvia. Krajina v stredu ohlásila i očakávané fiškálne stimuly. Vláda sa chystá 24 miliardami dolárov financovať výstavbu železníc, plánuje úľavy pre malé podniky a výstavbu domov pre rodiny s nižšími príjmami.
USA okrem ISM indexu ponúknu pravidelné žiadosti o podporu ako posledný indikátor pred veľkou piatkovou správou v podobe nezamestnanosti a februárovú obchodnú bilanciu. O obchodné katalyzátory v závere týždňa tak nebude núdza.
Autor je portfólio manažér spoločnosti Across Wealth Management
- TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu