Živnostník chce viesť daňovú evidenciu, no nevie aké povinnosti ho čakajú v účtovníctve a či musí upraviť základ dane o neuhradené pohľadávky k 31. decembru 2014.

"Ak daňovník, ktorý si v roku 2014 uplatnil výdavky paušálom z príjmov chce prejsť na vedenie daňovej evidencie, nemá povinnosť upravovať základ dane o neuhradené pohľadávky (pozri  Usmernenie  MF SR č. MF/11092/2009-72, ktoré bolo publikované vo Finančnom spravodajcovi č. 7/2009)," radí odborníčka na dane, účtovníctvo a odvody Dana Tonkovičová z firmy Lucra team.

Zostatok neuhradených pohľadávok (rozpis neuhradených pohľadávok podľa odberateľov a sumy) si zapíše ako počiatočný stav do novootvorenej daňovej evidencie.

Výhody daňovej evidencie

Daňová evidencia má oproti jednoduchému účtovníctvu množstvo výhod. Takto účtovať sa vyplatí aj tomu, kto dosiaľ používal jednoduchý paušál. Paušálne výdavky totiž vláda okresala na sumu 5 040 eur. Tí, ktorí od paušálu neodišli, v marci zaplatili viac na dani a od júla a januára 2015 platia aj vyššie sociálne a zdravotné odvody. Aké možnosti optimalizovať daň má živnostník, ak používa daňovú evidenciu?

"Jeden podstatný rozdiel oproti účtovaniu v sústave jednoduchého účtovníctva je v tom, že pri daňovej kontrole  nikdy nemôže dostať pokutu za jeho nesprávne vedenie. Zároveň môže využiť všetky možnosti uplatniť si výdavky súvisiace s jeho podnikaním," vymenúva najdôležitejšie výhody evidencie výdavkov a príjmov D. Tonkovičová.  Ak sa rozhodne viesť daňovú evidenciu, nemá v uplatňovaní výdavkov žiadne obmedzenia.

Navyše, daňovník nemusí robiť inventarizáciu, uzatvárať ani otvárať účtovné knihy, zostavovať účtovnú závierku, zostavovať odpisový plán ani vyčísľovať kurzové rozdiely. Daňovému úradu predkladá len daňové priznanie.

Zrušené obmedzenia

Od 1. januára 2014 je daňová evidencia ešte výhodnejšia. Novela zákona totiž zrušila viaceré obmedzujúce podmienky. Podnikateľ ju už môže viesť aj keď má zamestnancov a jeho obrat bol viac ako 170-tisíc eur. Stačí, ak pri príjmoch uplatňuje preukázateľne vynaložené daňové výdavky.

Príjmy a výdavky musí podnikateľ zapisovať v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov.

Zapisovať musí aj hmotný a nehmotný majetok, ktorý má zaradený v obchodnom majetku. Vedie tiež evidenciu zásob a pohľadávok, ak ich má. Daňovú evidenciu je daňovník povinný uchovávať päť rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie.

Na čo si má dať pozor

Rozsah daňovej evidencie je stanovený v zákone o dani z príjmov, forma zapisovania príjmov a výdavkov však nerozhoduje. Podnikateľ si vystačí s ich zapisovaním do jednoduchej excelovskej tabuľky. Musí si ale dať pozor na to, aby zaevidoval všetky príjmy, teda príjmy zahrňované do základu dane aj príjmy nezahrňované do základu dane. Pri výdavkoch sa na rozdiel od príjmov evidujú len daňové výdavky.

Daňovú evidenciu môže viesť ten, kto má:

  • príjmy z podnikania (poľnohospodár, živnostník, poisťovateľ, lekár, veterinár, audítor, daňový poradca, notár...)
  • príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nie sú príjmami zo závislej činnosti (príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu, príjmy z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady, honoráre za príspevky do novín, časopisov, televízie, rozhlasu, pri ktorých daňovník neuplatnil zrážkovú daň, príjmy z použitia priemyselného alebo duševného vlastníctva)
  • príjmy z činnosti tlmočníkov, znalcov, správcov konkurznej podstaty, osobných asistentov fyzických osôb s ťažkým zdravotným postihnutím,
  • príjmy z činnosti sprostredkovateľov poistenia, zaistenia, sporenia, zamestnania, obchodníkov s cennými papiermi, ak nie sú živnostníci,
  • príjmy z prenájmu, ak nie sú príjmom z podnikania ani príjmom zo závislej činnosti. Ide o prenájom nehnuteľnosti a príslušenstva k nehnuteľnosti, ak fyzická osoba nepracuje v realitnej spoločnosti ani ako realitný maklér,
  • príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu (na základe licenčnej zmluvy).

Daňová evidencia sa vyplatí:

  • podnikateľovi s nízkym obratom,
  • tomu, kto má málo dokladov,
  • nie je platiteľom DPH,
  • podnikateľovi, ktorý má ročné výdavky vyššie ako 5 040 eur.

Seriál Daňové a odvodové rady pripravujeme s odborníčkou na dane, odvody a účtovníctvo zo spoločnosti LUCRA team Danou Tonkovičovou.

Komunikujte s daňovým úradom ako expert

Najkomplexnejší produkt svojho druhu dostupný v súčasnosti na trhu. Vzory žiadostí, návrhov, odvolaní a ďalších podaní z daňového konania vychádzajú z praxe skúseného právnika, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov.