Nie je to neviazaný sporiaci účet, na ktorý si môže jeho majiteľ vkladať a vyberať úspory, ako sa mu zachce a bez sankcií. A pri ktorom banka môže sľubovaný úrok kedykoľvek zmeniť. No nie je to ani štandardný termínovaný vklad, pri ktorom sporiteľ peniaze vloží a čaká na uplynutie dohodnutej viazanosti, bez možnosti k vkladu priložiť prípadné ďalšie voľné peniaze. Má však istú sadzbu počas vybratej splatnosti. VÚB do nového produktu s päť- alebo desaťročnou viazanosťou spojila niektoré črty sporiacich účtov a termínovaných vkladov.

Podobne ako Slovenská sporiteľňa, ČSOB a UniCredit Bank, aj VÚB pri novom sporení očakáva pravidelné vklady v sume od desať do 300 eur mesačne. Na rozdiel od konkurentiek banka do jedného mesiaca od zriadenia produktu klientovi umožní vložiť aj väčší balík úspor, do päťtisíc eur. Sporenie si pritom v banke môže otvoriť ktokoľvek, nemusí mať vo VÚB účet.

Pri päťročnom sporení banka nastavila úrok na 2,5 percenta ročne, pri dvojnásobnej viazanosti je vo výške 2,8 percenta ročne. Pripisuje ho každý mesiac, takže klient zarába aj cez úroky z úrokov. Sadzbu garantuje do konca roku 2012. Po tomto termíne VÚB sľubuje, že pri päťročnej viazanosti odmenu nezníži pod 1,8 % p.a. a pri desaťročnej pod dve percentá ročne. Kto si bude financie odkladať každý mesiac, môže od banky získať k základnému úroku dva bonusy. Prvý po uplynutí polovice viazanosti vkladu, druhý na konci. Pri päťročnom produkte mu banka navyše vyplatí desatinu z úrokov pripísaných za posledných dvanásť mesiacov, pri dvojnásobne dlhšom variante pätinu.

Ak si v niektorom mesiaci na konto nepošle nič, ďalší mesiac mu úrok klesne pri päťročnom produkte na 1,25 % p.a., pri desaťročnom na 1,4 % p.a. Na rozdiel od konkurenčných sporiacich účtov, ktoré umožňujú klientovi vybrať si úspory bez sankcií kedykoľvek, resp. po splnení určitých podmienok, vo VÚB sa za každý predčasný výber platí. Výška sankcie závisí od času, ktorý zostáva do konca dohodnutej viazanosti. V prvom a druhom roku od zriadenia produktu je pokuta vo výške 2,5, resp. 2,8 percenta z vyberanej sumy, v poslednom roku viazanosti (resp. pri 10-ročnom produkte v deviatom a desiatom) 1,5 percenta z predčasne vytiahnutej sumy.

Internetová banka Zuno ponúka neviazaný sporiaci účet s úrokom 1,8 percenta ročne, mBank má sadzbu 0,9 % p.a. a Axa 1,65 % p.a. (plus možnosť do konca roka získať bonus 0,35 % p.a. pri priemernom zostatku nad dvetisíc eur). Zuno má najdlhší termínovaný vklad na tri roky so sadzbou štyri percentá za rok, pri dvoch rokoch ponúka (rovnako ako napríklad jeho sesterská Tatra banka či ČSOB) 3,5 percenta ročne. V ČSOB, Slovenskej sporiteľni a UniCredit Bank pravidelné sporenie odmeňujú úrokom dve percentá ročne. V porovnaní s neviazaným vkladom sú v týchto bankách prísnejšie podmienky pri výbere úspor. Po ich splnení sa však klient k vlastným úsporám dostane bez sankcií.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch