VÚB Asset Management ponúka od apríla investičnú alternatívu pre krátkodobých sporiteľov. Nový Fond bankových vkladov je zameraný na zhodnocovanie voľných peňazí do pol roka a zároveň chce pri nich dosiahnuť vyššie zhodnotenie, než ponúkajú bežné účty či krátkodobé termínované vklady. Dosiahnuť to má vďaka príjmom „z termínovaných vkladov a aktívnej správe krátkodobých cenných papierov prinášajúcich pravidelný výnos v eurách.“
Pod krátkodobé papiere správca pôsobiaci pri druhej najväčšej banke na trhu v tomto prípade zahŕňa popri nástrojoch peňažného trhu aj dlhopisy, hypotekárne záložné listy nielen VÚB banky, ale aj iných bánk, ako aj podielové listy iných krátkodobých fondov v správe VÚB Asset Managementu.
Vstupné aj výstupné poplatky do fondu sú nulové, minimálne sa dá do neho investovať 150 eur. Správcovský poplatok a odplata pre depozitára za rok má predstavovať 0,5 percenta z majetku vo fonde.
Riziko fondu je označené ako veľmi nízke a určený je pre konzervatívnych investorov. Popri porovnateľnom zhodnotení s krátkodobými termínovanými vkladmi viazanými do šesť mesiacov ponúka aj lepší prístup k úsporám, keď sporiteľom nehrozia sankcie za predčasný výber.
Bežný účet, sporenie, fond
„Chceme novým fondom osloviť predovšetkým ľudí, ktorí majú záujem o vyššie zhodnotenie svojich úspor uložených napríklad na bežných a sporiacich účtoch či krátkodobých termínovaných vkladoch,“ tvrdí Marián Matušovič, riaditeľ spoločnosti VÚB Asset Management.
Práve nadpriemerné úroky na termínovaných vkladoch a vkladných knižkách, ktoré sú najvyššie od príchodu eura v januári 2009, ako aj nie veľmi presvedčivé výsledky najbezpečnejších peňažných fondov za posledné roky viedli k tomu, že sporitelia z nich hromadne odchádzajú a preferujú isté úroky na bankových vkladoch. Úročenie na troj-, a šesťmesačných termínovaných vkladoch sa hýbe medzi 1,0 až 2,6 percentami a podľa odhadov bankových analytikov by na tejto úrovni malo zotrvať aspoň do konca roka.
Vytvoriť podobné krátkodobé fondy umožnila správcom nová legislatíva, ktorá platí od júla 2011.
Fondy zložené najmä na vkladov, ale aj dlhopisov či hypotekárnych záložných listov materskej banky, zriadili vlani aj Tatra Asset Management a AM Slovenskej sporiteľne. No v porovnaní s novinkou od VÚB sú obe určené na dlhšie obdobie. V prípade TAM Depozitného fondu je to najmenej šesťmesačný horizont, SPORO Bankový fond pravidelných výnosov hovorí vzhľadom na svoju štruktúru až o päť-, a viacročnom horizonte.
Komodity a iné
Úplnú novinku v oblasti komodít predstavil koncom marca aj najväčší správca na trhu Tatra Asset Management. Komoditný fond je v ponuke výlučne pre klientov privátneho bankovníctva. Správca vsadil na komodity, lebo podľa neho ide o dobrý spôsob ďalšej diverzifikácie portfólia. „Je to spôsobené predovšetkým nízkou koreláciou komodít voči ostatným druhom aktív, ako sú akcie, dlhopisy alebo peňažný trh. Druhou významnou črtou komodít je protiinflačná ochrana,“ menuje motívy správca pri Tatra banke.
Zároveň ale upozorňuje aj na hlavné riziko komodít – vysoké výkyvy v ich cenách. Aby nezasiahli citeľne do výsledkov nového fondu, je pri jeho správe využité takzvané aktívne riadenie. „Hlavným cieľom fondu je aktívnou kombináciou dlhých a krátkych pozícií v komoditách priniesť výnos bez ohľadu na to, či sa komodity nachádzajú v rastúcom alebo klesajúcom trende,“ popisuje podstatu riadenia správca.
Na komodity, ale aj reality, akcie a obligácie vsádza aj nový špeciálny podielový fond alternatívnych investícií CREO od IAD Investments zriadený v posledný februárový deň. Podobne ako nový fond od TAM, aj táto novinka ráta s aktívnou správou. „Ak je nutné, fond rýchlo vypredá portfólio a "zaparkuje" len vo vysoko likvidných cenných papieroch alebo hotovosti,“ uvádza sa v základných informáciách o fonde.
CREO môže investovať aj do akýchkoľvek drahých kovov, avšak cez iné podielové fondy zamerané na kovy. Podobný princíp platí aj pri ďalších komoditách v portfóliu fondu. Pri výbere, cez ktoré fondy bude CREO investovať, má výraznú váhu hrať výška poplatkov v jednotlivých zvažovaných fondoch.
Do novinky sa dá investovať už od 16,60 eura, pri vstupe si správca strhne z vkladu 3 percentá, výstupný poplatok nie je. Za správu a depozitára sa zráža 1,726 percent z hodnoty majetku ročne, správca má navyše podľa predajného prospektu fondu nárok na 20 percent z ročného výnosu, ak sa mu podarí dosiahnuť zhodnotenie najmenej 5 % p.a.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch