Najväčšie výpredaje postihli bankový sektor, ktorý v rámci indexu Stoxx 600 odpísal takmer 3 percentá. Predajné pokyny mierili hlavne na nemeckú Commerzbank, ktorá zaznamenala stratu 6,1 percenta, talianska Unicredit odpísala 5,3 percenta a francúzska Société Générale oslabila o 5,24 percenta.
Obdobná situácia panovala aj medzi automobilkami, kde sa pod tlak dostal fínsky výrobca pneumatík Nokian, ktorý poklesol o 6,9 percenta v reakcii na správy, že spoločnosť v minulom roku vygenerovala 38 percent tržieb práve v Rusku. Podobne sa nedarilo ani francúzskemu Renaultu so stratou 5,4 percenta a ani ďalšiemu výrobcovi pneumatík Pirelli, ktorý oslabil o 2 percentá.
Celoeurópsky Euro Stoxx sa včera prepadol o 3 percentá, britský FTSE 100 o 1,4 percenta, francúzsky CAC 40 o 2,7 percenta a nemecký DAX o 3,2 percenta.
Americké trhy vstúpili do včerajšieho obchodného dňa na vlne globálnych strát, ktorá sa rozvinula spolu s udalosťami na Ukrajine. Ruské vyostrovanie situácie prispelo k celkovému napätiu a rastu averzie voči riziku, ktoré sa prejavilo predajom viacerých trhových aktív.
Kým v minulom týždni index S&P 500 stanovil nové historické maximum, ktoré odrážalo najmä dôveru investorov v priaznivú politiku FEDu a ekonomický rast, tento týždeň sa naopak zdá byť v znamení ignorovania ekonomických dát v prospech geopolitických tenzií.
Medzi sektormi stratili najviac finančné a bankové tituly, naopak odvetvia viazané na ropu alebo drahé kovy ľahšie odolávali stratám. Inde S&P 500 uzavrel 0,94 percenta pod piatkovým záverom, Dow Jones klesol rovnako o 0,94 percenta a ich smer nasledoval aj technologický NASDAQ, ktorý odpísal 0,78 percenta.
Menový pár EUR/USD včera aj napriek hroziacemu vojnovému konfliktu zostal po celý deň až do večerných hodín bez výrazných zmien. Jeho pozíciu nenarušili ani dopoludňajšie dáta z eurozóny, keď index nákupných manažérov bol revidovaný mierne k lepšiemu. V USA vyšla štatistika osobných príjmov a výdavkov, ktorá síce prekonala odhady, ale žiadnu reakciu nevyvolala.
Doláru pomohol až index ISM z priemyslu, ktorý za február vzrástol nad očakávania analytikov. Nešlo ale o príliš veľké prekvapenie, keďže lepší výsledok už v piatok naznačil prieskum z Chicaga. Dolár sa počas celého dňa obchodoval okolo hodnoty 1,3775, mierny pokles zaznamenal po šiestej hodine, kedy zostúpil až na úroveň 1,3735.
Ropa typu Brent v reakcii na ukrajinskú krízu stúpla približne o tri doláre na 112,3 doláru za barel a obchodný deň ukončila v okolí hodnoty 111 dolárov za barel. U americkej WTI bola reakcia menej výrazná, pričom jej cena vzrástla na 104,9 doláru za barel. Cena zlata tiež rástla, konkrétne o 1,9 percenta.
Ázijské trhy sa dnes poväčšine zotavili z prvotných strát, ktoré nabrali na začiatku obchodnej seance. Primárnym dôvodom týchto strát bol hlavne negatívny trend z Wall Street a nepomohla ani eskalácia napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Index Nikkei 225 nakoniec vzrástol o necelého pol percenta, Shanghai Composite poklesol o 0,3 percenta a hongkonský Hang Seng mierne posilnil o 0,7 percenta.
Autor je analytik Patria Direct SK.