Americké akcie sa predtým obchodovali mierne v červenom. Širší americký index S&P500 včera napokon stratil 0,65 percenta. Paneurópsky index EuroStoxx50 klesol len o 0,19 percenta, keďže obchodovanie v Európe sa skončilo ešte pred Plosserovým vystúpením. Reaguje ale na ne dnes, v úvode obchodovania strácajú akcie v Európe pol percenta.
Na devízových trhoch sa včera nedarilo austrálskemu doláru. Jeho pokles sa začal už v pondelok v popoludňajších hodinách, kedy ratingová agentúra S&P varovala vládu, že pokiaľ nepodnikne kroky na zníženie deficitu, tak môže prísť o najvyšší AAA rating.
V nočných hodinách ho prehĺbil protokol z posledného zasadnutia centrálnej banky. Ten síce zásadne nezmenil výhľad pre budúcu politiku, niektorí obchodníci však v miernej zmene formulácie výhľadu pre budúci vývoj sadzieb našli signál, že by sadzby mohli ostať na súčasných úrovniach ešte dlhšie.
V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj prejav viceguvernéra centrálnej banky Debelleho, podľa ktorého by mal austrálsky dolár oslabiť, keďže očakáva zníženie prílevu kapitálu do krajiny. AUDUSD sa po dvoch týždňoch dostal pod úroveň 0,93 a dnes ráno o 9:30 sa obchoduje na úrovni 0,9224.
Austrálsky dolár tradične so sebou stiahol aj novozélandský dolár. NZDUSD zostúpil na najnižšiu úroveň od konca apríla a o 9:30 sa obchoduje na úrovni 0,8564. Z nášho pohľadu ostáva pre oba páry najpravdepodobnejším scenárom ďalšieho vývoja bočný trend. Pokiaľ by prišla ďalšia vlna zlých čísel z Číny, tak by nás neprekvapilo ani navýšenie strát.
Volatilná bola aj britská libra. Tú rozkývali inflačné dáta. Medziročný rast indexu spotrebiteľských cien sa zrýchlil z 1,6 percenta na 1,8 percenta (oč. +1,7 %), čo libru poslalo nahor, vzápätí však libra značnú časť ziskov vymazala, keď index výrobných cien, ktorý môže predznačovať aj budúci vývoj spotrebiteľskej inflácie, v apríli medzimesačne klesol až o 1,1 percenta (oč. 0 %). Aj napriek tejto korekcii bola libra najsilnejšou z popredných mien včerajšieho obchodovania.
EURGBP si na čas siahol na nové najnižšie úrovne od januára 2013, tie sa po novom nachádzajú na úrovni 0,8117. Dnes ráno o 9:30 sa EURGBP obchoduje na úrovni 0,8139 a GBPUSD na úrovni 1,6851. Pre GBPUSD očakávame v dohľadnej dobe bočný trend, pri EURGBP to bude záležať od toho, čo urobí o dva týždne ECB. Pokiaľ prekvapí silnejším uvoľnením, tak by sa EURGBP mohol pozrieť ešte nižšie.
Dnes ráno sa darí japonskému jenu. Prispela k tomu centrálna banka Bank of Japan, ktorá nechala svoju politiku nezmenenú. Aj napriek tomu, že toto rozhodnutie bolo očakávané, tak niektorých obchodníkov mohlo prekvapiť niektorých obchodníkov mohlo prekvapiť zlepšenie prognóz pre kapitálové objednávky v sprievodnej správe. Tieto lepšie prognózy ešte viac znižujú vyhliadky pre navýšenie kvantitatívneho uvoľňovania v budúcnosti. USDJPY sa dnes ráno po vyše troch mesiacoch dostal pod úroveň 101 a o 9:30 sa obchoduje na úrovni 100,9. Polročné minimum na úrovni 100,7 tak má na dosah.
Hlavnou udalosťou dnešného dňa bude protokol z posledného zasadnutia FEDu. Opäť sa v ňom budú sledovať náznaky, kedy by mohli ísť úrokové sadzby po prvýkrát nahor. Ešte pred jeho zverejnením bude verejne vystupovať šéfka FEDu Yellenová (17:30), nemyslíme si ale že dve a pol hodiny pred zverejnením protokolu by povedala niečo k výhľadu pre ďalšiu politiku americkej centrálnej banky.
Volatilná ostane libra, Bank of England zajtra taktiež zverejní protokol zo svojho posledného zasadnutia (10:30) a z Británie dorazia aj aprílové maloobchodné tržby (10:30; oč. +0,4 % m/m).
Autor je analytik X-Trade Brokers.
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu