Ako vyplýva z údajov analytickej spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), v porovnaní s rokom 2016, v ktorom bolo vyhlásených 731 osobných bankrotov, ich počet v minulom roku medziročne narástol o 615,6 percenta, respektíve viac ako 7-násobne.
„Keď spočítame osobné bankroty, ktoré boli vyhlásené v období 2006 – 2016, dostaneme sa k číslu 2 919, čo znamená, že v minulom roku bolo na Slovensku vyhlásených takmer dvojnásobne viac bankrotov ako za predchádzajúcich jedenásť rokov dohromady,“ vysvetľuje Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti CRIF SK.
Enormný nárast osobných bankrotov bol možný iba vďaka výrazným zmenám v podmienkach na vyhlásenie osobného bankrotu, ktoré inštitút oddlženia sprístupnil aj dlžníkom bez majetku.
„Ich počet zároveň naznačuje, že na Slovensku je ešte stále množstvo občanov, ktorí boli dlhodobo v bezvýchodiskovej situácii, do ktorej sa dostali z dôvodu neschopnosti splácať svoje finančné záväzky a nemožnosti zbaviť sa dlhov. Očakávame, že počty osobných bankrotov budú v roku 2018 ešte vyššie,“ vysvetľuje ďalej.
Novelizácia zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii nadobudla účinnosť 1. marca 2017. Jej účinky sa začali prejavovať až na konci druhého štvrťroka. Zatiaľ čo v prvom štvrťroku 2017 bolo vyhlásených 154 osobných bankrotov, v druhom štvrťroku ich bolo už 680, pričom iba v júni bolo vyhlásených 590 osobných bankrotov.
V treťom štvrťroku zbankrotovalo 1 940 obyvateľov Slovenska a posledný kvartál priniesol 2 457 vyhlásených osobných bankrotov. Rekordným mesiacom bol október s 866 osobnými bankrotmi.
V minulom roku bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Banskobystrickom kraji – 1 394 a v Žilinskom kraji – 920, najmenej bankrotov schválili súdy v Trnavskom kraji, v ktorom doposiaľ nie je zriadené žiadne pracovisko Centra právnej pomoci – 291 a v Bratislavskom kraji – 424, kde je na rozdiel od zvyšných šiestich krajov iba jedno pracovisko.