Systém odvodov bude mať od 15. decembra ďalšiu výnimku. Schválili ju poslanci v návrhu zákona o podpore najmenej rozvinutým okresom. Zamestnávatelia v okresoch s vysokou nezamestnanosťou dostanú od štátu odvodovú úľavu, ak dajú prácu zamestnancovi, ktorý bol predtým pol roka v evidencii na úrade práce. Tento zamestnanec pritom musí mať trvalý pobyt v tomto okrese.
„Zamestnávateľ bude platiť poistné len na úrazové poistenie a garančné poistenie za obdobie najviac dvanásť mesiacov,“ informovala Andrea Zahoranová, riaditeľka odboru poistného v Sociálnej poisťovni.
Podmienkou odvodovej úľavy je, že príjem zamestnanca nebude vyšší ako 67 percent priemernej mesačnej mzdy za rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol pracovný pomer. Ak firma zamestná pracovníka do konca tohoto roku, môže mu dať mzdu 552,08 eura, po novom roku 574,86 eura.
A. Zahoranová pripomenula, že ak zamestnanec bude chcieť byť dôchodkovo poistený, bude si môcť za toto obdobie doplatiť v Sociálnej poisťovni dôchodkové poistenie.
Čo je najmenej rozvinutý región
Novou právnou úpravou bol definovaný aj pojem najmenej rozvinutý okres. Bude ním ten, v ktorom bude nezamestnanosť vyššia ako 1,6-násobok miery evidovanej nezamestnanosti na Slovensku za aspoň deväť štvrťrokov počas predchádzajúcich dvanásť za sebou idúcich štvrťrokov. Sledovať sa bude vývoj nezamestnanosti od 1. októbra 2012 do 30. septembra 2015.
Kritériá pomoci kritizovali odborníci. Zdali sa im zbytočne komplikované, neprehľadné. Kritizovali nepružnosť pomoci, ktorá sa má realizovať prostredníctvom akčných plánov. V pôvodnom návrhu, ktorý schválila vláda, sa hovorilo o 1,9-násobku miery nezamestnanosti. Pomoc štátu by sa pri takomto nastavení miery nezamestnanosti však týkala len okresov Revúca, Rimavská Sobota, Kežmarok a Rožňava. To si poslanci pravdepodobne uvedomili a zmenili toto kritérium.
Na zoznam okresov, ktoré môžu počítať s finančnou podporou štátu sa má dostať dvanásť najmenej rozvinutých okresov. Podľa Sociálnej poisťovne by malo ísť o okresy Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Svidník, Sabinov, Vranov nad Topľou, Rožňava, Trebišov a Sobrance. Ich zoznam zverejní do konca decembra na svojom webe Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Pravidelne v štvrťročných intervaloch ho má aktualizovať. Zoznam okresov bude obsahovať informáciu o dátume zápisu okresu do zoznamu, dátum jeho výmazu zo zoznamu, informáciu o realizácii akčného plánu v danom okrese, ako aj históriu zverejnených údajov.
Na čo budú akčné plány
Ministerstvo dopravy má pre tieto okresy na Slovensku do pol roka pripraviť päťročné akčné plány. Tie by mali obsahovať zoznam konkrétnych opatrení a ich realizátorov, zdroje financovania a spôsob vyhodnocovania dosiahnutého pokroku.
Plán má potom odsúhlasiť dvojtretinová väčšina hlasov Rady pre rozvoj regiónov. V nej budú zastúpení zástupcovia štátnej správy, samosprávy a tretieho sektora. Potom plán zase musí schváliť vláda.
Okresy budú dostávať podporu formou technickej pomoci a regionálneho príspevku.
Investičné stimuly
Zákonom sa zároveň novelizoval zákon o investičnej pomoci. Aby mala firma alebo podnikateľ na stimul nárok, minimálna výška investície do dlhodobého hmotného a nehmotného majetku sa znížila na 200-tisíc eur, pričom najmenej 50 percent musí byť krytých vlastným imaním právnickej osoby alebo majetkom fyzickej osoby - podnikateľa.
Hodnota investície na obstaranie nových výrobných a technologických zariadení, ktoré sú určené na výrobu, sa znížil na 30 percent z celkovej hodnoty obstaraného dlhodobého hmotného a nehmotného majetku. Firma alebo podnikateľ pritom musí vytvoriť najmenej desať nových pracovných miest. Investícia v cestovnom ruchu musí vytvoriť aspoň päť nových pracovných miest.