Ministerstvo práce každý rok v júni vydáva opatrenie, ktorým zvýši sumy životného minima. Od júla sa potom prepočítava, a teda zvyšuje, množstvo dávok, ktoré sú na minimum naviazané. Od minima závisí napríklad aj výška mzdy zamestnanca  konkrétne, životné minimum mení daňový bonus a nezdaniteľnú sumu.

Pri každoročnej zmene minima sa uplatňuje valorizačný mechanizmus. Podľa zákona o životnom minime zistí Štatistický úrad koeficienty čistých peňažných príjmov na osobu a rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Suma životného minima za predchádzajúci kalendárny rok sa potom vynásobí tým koeficientom, ktorý má nižšiu hodnotu. Keďže koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností bol nižší ako 1 (0,997), hrozilo, že sa minimum zníži a tým pádom by sa znížili mnohé dávky a aj mzdy.

Rezort práce si toto riziko uvedomil a pripravil novelu zákona o životnom minime. Je už v parlamente a aby nenastali komplikácie pri výpočtoch rôznych nárokov, parlament ju musí schváliť do konca júna. Podstatou novely je to, že suma životného minima pre plnoletú fyzickú osobu zostava rovnaká ako je dnes -198,09 eura.

"Ak by nebola schválená novela zákona o životnom minime, došlo by k zníženiu súm životného minima, a tým aj k zníženiu tak daňového bonusu na dieťa, ako aj nezdaniteľných častí zo základu dane na daňovníka, ako aj manžela či manželku," hovorí Veronika Husárová z tlačového odboru ministerstva práce.

Zaujímalo nás, či ministerstvo financií neuvažuje v súvislosti so životným minimom a nezdaniteľnou sumou a daňovým bonusom o prehodnotení ich výpočtu.

"Dôvodom previazania so životným minimom je, že sa tak zachováva hodnota vo vzťahu k životným nákladom. Napríklad v prípade nezdaniteľnej časti opatrenie ministerstva práce pri poklese životných nákladov znamená zvýšenie relatívnej hodnoty nezdaniteľnej sumy," odpovedal nám rezort financií.

Naše mzdy

O daňový bonus sa mesačne znižuje daň zamestnancovi (podnikateľovi raz ročne), ktorý má dieťa, o nezdaniteľnú sumu sa zase znižuje daňový základ. Ak by sa znížilo životné minimum, klesol by aj bonus a nezdaniteľná suma. V konečnom dôsledku by sme na daniach museli zaplatiť štátu viac. Od júla (ak parlament schváli novelu) teda bude mesačný bonus na dieťa 21,41 eura, rovnaká zostáva od januára aj mesačná nezdaniteľná suma (316,94 eura).

Ostatné dávky

Životné minimum sa používa aj pri výpočte rôznych dávok a príspevkov. Týka sa teda aj poberateľov rodičovského príspevku,  prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa, príspevku na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, náhradného výživného, opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, príspevkov v rámci aktívnych opatrení na trhu práce, príspevku na uľahčenie osamostatnenia sa mladého dospelého a  úhrady výdavkov na dieťa alebo mladého dospelého v profesionálnej rodine, ochrany príjmu prijímateľov sociálnych služieb, poberateľov sociálnych štipendií študentov stredných a vysokých škôl. Od minima sa tiež odvíja nárok na predčasný dôchodok ale tiež podpora zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Čo je životné minimum

Životné minimum je spoločensky uznaná minimálna hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze. Sumy životného minima sa upravujú vždy k 1. júlu na základe koeficientu rastu čistých peňažných príjmov na osobu alebo koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Tieto údaje poskytuje ministerstvu Štatistický úrad.

Životné minimum od júla a niektoré dávky 

  • suma životného minima pre plnoletú fyzickú osobu – 198,09 eura, 138,19 eura pre druhú dospelú osobu v domácnosti a 90,42 eura na každé nezaopatrené dieťa v rodine
  • daňový bonus zostáva od júla do polovice budúceho roka rovnaký  21,41 eura (podľa zákona o dani z príjmov si môže zamestnanec, ktorý mal v zdaňovacom období príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa)
  • na tohtoročnej úrovni zostane nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka aj jeho nepracujúcu manželku na rok 2015 (3 803,33 eura). Uplatní sa u daňovníka, ktorý dosiahne základ dane rovný alebo nižší ako 19 809 eura (100-násobok životného minima). Mesačná nezdaniteľná suma zamestnanca bude 316,94 eura
  • pri výpočte exekúcie sa použijú tieto sumy: na povinného (60 % životného minima) 118,85 eura, na vyživovanú osou (25 % životného minima) 49,52 eura, suma nad ktorú sa zráža bez obmedzenia (150 % životného minima) 297,13 eura, na povinného pri zrážke výživného na maloleté dieťa (70 % sumy na povinného) 83,19 eura, na vyživovanú osobu pri zrážke výživného na maloleté dieťa (70 % základnej sumy na vyživovanú osobu) 34,66 eura
  • maximálna mzda uchádzača o zamestnanie môže byť najviac 148,57 eura (nezamestnaný v evidencii môže zarobiť 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu)
  • od 1. januára sa 2015 nezvýši rodičovský príspevok (zostane na terajšej sume 203,20 eura), prídavok na dieťa (23,52 eura) ani príplatok k prídavku (11,03 eura)
  • nevzrastie náhradné výživné (108,50 eura), ktoré za neplatiaceho rodiča  hradí štát v sume 1,2-násobku životného minima pre dieťa
  • nárok na predčasný dôchodok bude vtedy, ak výška budúcej penzie presiahne 1,2-násobok životného minima - 237,80 eura