Minimálna výška odvodov na sociálne poistenie a poistenie na verejné zdravotné poistenie sa už nebude vypočítavať z minimálnej mzdy. To je výsledok dnešného rokovania Rady vlády pre hospodársku krízu, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia živnostníkov.
Ministerstvá práce a financií majú podľa premiéra R. Fica vypracovať nové kritériá, podľa ktorých by sa mala výška poistného vypočítavať. Pripustil možnosť, že môže ísť o určitý podiel z priemernej mzdy v hospodárstve, alebo dôjde k naviazaniu na životné minimum.
S čím ale živnostníci a podnikatelia určite nemôžu rátať je zníženie odvodov ako aj sadzby rovnej dane. Hoci ministerka práce Viera Tomanová pripustila možné zníženie sadzby v prípade odvodov do fondu solidarity, postoj vlády sa podľa premiéra v oblasti daní a odvodov nezmenil. Aj preto nepodporí návrh SDKÚ na zníženie jednotnej dane z 19 na 16 percent. Otázne je, ako sa parlament postaví k návrhu na vytvorenie novej odpočítateľnej položke z odvodov, ktorú navrhuje opozičná strana.
Z opatrení, ktoré majú podporiť podnikateľov vláda oznámila, že mieni sprísniť podmienky prideľovania jednorazovej dotácie vo výške 180-tisíc Sk, ktorú si môžu nárokovať začínajúci živnostníci v prípade, ak si riadne platia daňové a odvodové povinnosti. Toto opatrenie totiž vyvolávalo oprávnené špekulácie o nakladaní s dotáciou. Druhou možnosťou, ktorú budú zrejme vo väčšej miere využívať podnikatelia, sú dvojročné prázdniny, ktoré ich oslobodzujú od platenia daní a odvodov.
Poradný orgán vlády dnes poveril rezort financií, aby na zníženie administratívneho zaťaženia podnikateľov vyčlenil 1,3 milióna eur. Zatiaľ bližšie nešpecifikoval na ktoré konkrétne účely.
Čo ale iste viac podnikatelia v tomto období privítajú je, že Slovensko začne s Európskou komisiou rokovať o opätovnom posunutí hranice pre povinnú registráciu platiteľov dane z pridanej hodnoty smerom nahor. R. Fico poveril úlohou rezort financií s jasným cieľom vyrokovať v Bruseli zvýšenie minimálneho prahu pre registráciu z úrovne 35-tisíc eur aspoň na pôvodnú úroveň z predchádzajúcich rokov, ktorá zodpovedá takmer 50-tisíckam eur (1,5 mil. Sk).
Z ďalších možností vláda zváži možnosť paušálneho zdaňovania podnikateľov, podporu pri kúpe automobilov, napríklad formou odpustenia DPH a zavedenie tzv. rekreačných poukážok. Ale len za podmienok, že zamestnávateľov to bude dobrovoľná možnosť ako podporiť zotavenie svojich zamestnancov, samozrejme s patričnými daňovými výhodami.
Zavedenie prvých konkrétnych daňových opatrení, ktoré majú podporiť tvorbu nových pracovných miest a podnikania už od 1. marca, sa očakáva už v utorok.