Inflácia na Slovensku sa v októbri zastavila na úrovni 7,1 percenta. Dobrou správou je, že potravinová inflácia v predchádzajúcom mesiaci dosahovala už len 8,9 percenta. Po 20 mesiacoch sa tak po prvý raz dostala pod úroveň 10 percent.
Štvrtá vláda Roberta Fica má vo svojom 88-stranovom programovom vyhlásení na roky 2023 až 2027 niekoľko bodov, ktoré sa týkajú aj riešenia situácie drahých potravín a ich vysokých cien. Jedným z nich je zabezpečenie dôsledného monitoringu vývoja cien základných potravín, v prípade neprimeraného zdražovania prijatie nevyhnutných opatrení na nápravu tohto stavu.
„Je tam jasne napísané, že vláda bude jasne monitorovať vývoj cien potravín. A v prípade, že budú nadštandardné, tak zasiahne,“ uviedol pre portál noviny.sk minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Potvrdil tiež, že už teraz majú v talóne celý rad opatrení.
„Jedným z nástrojov je zníženie DPH na základné potraviny. Ešte z 10 percent na 5 percent, povedzme. A potom aj nástroj je obmedzenie obchodných prirážok obchodných reťazcov. Určite vláda nájde nejaké nástroje,“ vyhlásil E. Tomáš. História pritom už viackrát ukázala, že zasahovanie štátu do trhových mechanizmov síce môže priniesť krátkodobú úľavu, dlhodobo však trh poškodí.
Citlivosť na vyššie ceny
Potraviny a bývanie sú oblasti, na ktoré Slováci zo svojich rodinných rozpočtov míňajú najviac. V rámci spotrebného koša tvoria tieto dve položky takmer polovicu. V prípade potravín a nealko nápojov ide o takmer 24 percent, v prípade bývania o necelých 26 percent, ukázal tohtoročný októbrový prieskum spoločnosti Wood & Company. Aj preto sú spotrebitelia na ich vyššie ceny citlivejší. Obe tieto oblasti sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši podpisujú významne pod vývoj celkovej inflácie v krajine.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?