Návrhy pokladá Slovenská asociácia malých podnikov za ďalšie obmedzenie, zvýšenie administratívy a zbytočnej byrokratickej záťaže najmä malých a stredných podnikov a živnostníkov. Väčšina týchto opatrení bola navrhnutá od stola - bez znalosti konkrétnych podmienok podnikania malého a stredného podnikateľa, živnostníka.

Viac odpisových skupín

Prerušenie uplatňovania odpisov hmotného majetku a zmenu prerušenia "daňového odpisovania" by už nemalo byť možné uplatniť v dodatočnom daňovom priznaní.

Rozšíriť by sa mal počet odpisových skupín zo štyroch na šesť. Tretia odpisová skupina s dobou odpisovania dvanásť rokov by sa mala rozdeliť na odpisovú skupinu 3 s dobou odpisovania osem rokov a odpisovú skupinu 4 s dobou odpisovania dvanásť rokov.

Do novej 3. odpisovej skupiny s kratšou dobou odpisovania by sa mal preradiť majetok technologického charakteru, ktorý sa v súčasnosti odpisuje dvanásť rokov. Ide o osem položiek, ktoré by sa mali odpisovať rýchlejšie, napríklad elektrické motory, generátory a transformátory, pece, horáky a ich časti.

Šiestu odpisovú skupinu s dobou odpisovania štyridsať rokov by mali vytvoriť napríklad budovy pre administratívu, hotely, bytové budovy alebo budovy pre kultúru a verejnú zábavu, vzdelávanie či zdravotníctvo.

"Pozitívnym je návrh na prevedenie niektorých komodít (napríklad elektrické motory, generátory a transformátory, pece, ...) z odpisovej skupiny 12 rokov do odpisovej skupiny (novej) 8 rokov. Je však zbytočne komplikované vytvárať novú skupinu. Stačilo by previesť tieto komodity do súčasnej druhej odpisovej skupiny 6 rokov," hodnotí zmeny odpisov prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.

Za nezmysel považuje vytvorenie skupiny 6 pre dlhodobý nehnuteľný majetok s dobou odpisovania štyridsať rokov. Takto sa už nehnuteľný majetok kedysi odpisoval a zástupcovia podnikateľov dosiahli skrátenie odpisov na dvadsať rokov.

"Predstavte si, že mladý človek, skončí školu napríklad v 25 rokoch. Chce podnikať, s pomocou rodiny si zabezpečí nehnuteľnosť na podnikanie a rozbehne v 30-tke podnikanie. Do 70-tky musí podnikať, pokiaľ chce, aby sa mu investície do nehnuteľnosti premietli do odpisov."

Škrt lízingovým odpisom

Hmotný majetok na finančný lízing by už mal podnikateľ odpisovať podľa príslušnej odpisovej skupiny. Lízingová metóda odpisovania hmotného majetku by sa mala zrušiť. Metódu zrýchleného odpisovania sa navrhuje obmedziť len na odpisovanie hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 2 a 3.

Predĺženie napríklad 36-mesačných lízingových splátok (výdavkových položiek) na 4-ročné odpisy pokladá V. Sirotka  za likvidáciu aspoň čiastočnej výhody u podnikateľa, ktorý nemá dostatok finančných prostriedkov v hotovosti na rozbeh biznisu.

Zrýchlený odpis len niekedy

Metódu zrýchleného odpisovania vláda chce obmedziť len na hmotný majetok zaradeného do odpisovej skupiny 2 a 3. Ak napríklad podnikateľ kúpil stroj v roku 2014 a začal ho odpisovať nerovnomerne, v roku 2015 bude musieť prejsť na rovnomerné odpisy.

"Obmedzenie zrýchleného odpisovania len na niektoré odpisové skupiny považujem za zbytočné a s minimálnym, ak nie nulovým dopadom na zlepšenie príjmovej časti štátneho rozpočtu," zhodnotil ďalšiu úpravu v odpisoch V. Sirotka.

Ďalšia regulácia straty

Ani so stratou už nebude môcť podnikateľ narábať tak ako dosiaľ. Po minuloročných zmenách v novele zákona o dani z príjmov v súčasnosti ešte platí, že strata sa môže umorovať dve, tri alebo štyri zdaňovacie obdobia. Po novom by si mohol podnikateľ stratu odpočítať od základu dane len počas štyroch zdaňovacích období.

V. Sirotka to pokladá za nezmysel. "Ak má podnikateľ dobré hospodárske výsledky, prečo by si nemohol stratu odpočítať skôr?"

Limity odpisov áut

Do odpisov si bude môcť dať podnikateľ auto do 48-tisíc eur. Ak by chcel odpisovať drahšie auto a mal pritom nižší daňový základ ako štvrtina z tohto stropu (12-tisíc eur), musel by si zvýšiť daňový základ o rozdiel medzi skutočnými odpismi a odpismi zo vstupnej ceny 48-tisíc eur. Celý daňový odpis si bude môcť uplatniť z drahšieho auta ten podnikateľ, ktorý bude mať dostatočne vysoký daňový základ. 

Komunikujte s daňovým úradom ako expert

Najkomplexnejší produkt svojho druhu dostupný v súčasnosti na trhu. Vzory žiadostí, návrhov, odvolaní a ďalších podaní z daňového konania vychádzajú z praxe skúseného právnika, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov.