Vydavatelia platobných kariet Visa a Mastercard čelia v Británii obvineniu, že v čase korona krízy profitujú z výberu až príliš vysokých poplatkov. Podľa britských maloobchodných združení sa tieto poplatky za posledné dva roky takmer zdvojnásobili, informoval server BBC.
Združenie varuje, že maloobchodníci budú musieť preniesť tieto zvýšené náklady na spotrebiteľov, ktorí tak za kreditnú kartu zaplatia ročne o 40 libier viac. ,,Je nevyhnutné, aby vláda podnikla kroky proti nadmerným nákladom na karty," uviedol Andrew Cregan zo Združenia britských maloobchodníkov (BRC). ,,Keby takto zvyšovali poplatky telekomunikačné alebo energetické firmy, vyvolalo by to rozruch," dodal.
Na Slovensku sa už dajú posielať platby cez čet. Štartuje služba Payme
Cregan vydavateľa platobných kariet obvinil zo zneužívania dominantného postavenia na trhu. ,,Sú to dve z najziskovejších organizácií na svete a majú obchodníkov vo svojej moci," vyhlásil. BRC požaduje, aby túto záležitosť prešetril britský protimonopolný úrad CMA.
Zväz britského pohostinského sektora UK Hospitality upozornil, že korona kríza urýchlila presun k používaniu kartových platieb v pohostinstve a že mnoho podnikov teraz z bezpečnostných dôvodov neprijíma hotovosť. ,,Toto odvetvie musí byť chránené pred nadmernými poplatkami," uviedol David Sheen z UK Hospitality.
Monopol nie je všemocný, má aj veľa nášľapných mín
Obchodný riaditeľ britského zväzu nezávislých maloobchodníkov Bira Jeff Moody upozornil, že miestne predajne sú znevýhodnené tým, že si nie sú schopné dohodnúť nižšie poplatky. ,,Zmluvy dostupné veľkým celoštátnym reťazcom často nie sú menším nezávislým maloobchodníkom dostupné," vyhlásil. ,,Pretože kartové transakcie teraz tvoria väčšinu ich platobných transakcií, pociťujú tieto náklady spotrebitelia," dodal.