Až 14 nových vinohradníckych obcí pribudne v Zlatomoraveckom rajóne Nitrianskej vinohradníckej oblasti.

Ministerstvo realizuje rozšírenie na základe oslovenia zo strany slovenského Zväzu vinohradníkov a vinárov. Reaguje ním na rastúci záujem o rozvoj domáceho vinárstva a vinohradníctva.

„Doteraz platný zoznam vinohradníckych rajónov a obcí bol zostavený v roku 2009, vyžadoval si aktualizáciu. Pristupujeme preto k úprave vyhlášky o vinárstve a vinohradníctve,“ vysvetlila podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Vyššia kvalita tvorí až 84 percent

Práve produkcia vín vyššej kvality, medzi ktoré patria nielen vína s chráneným označením pôvodu, ale aj s chráneným zemepisným označením, dominuje celému slovenskému vinárstvu. Z celkovo 309-tisíc hektolitrov muštov vyrobených z poslednej úrody slovenského hrozna tvorili mušty dvoch najkvalitnejších kategórií vín až skoro 260-tisíc hektolitrov, teda až 84 percent.

Okrem spomenutej Nitrianskej vinohradníckej oblasti má krajina aj ďalších päť vinárskych oblastí – Južnoslovenskú, Východoslovenskú, Stredoslovenskú, Malokarpatskú a Tokaj.

Pravdou je aj to, že obroda domáceho vinárstva nastáva v ostatných rokoch až potom, čo za uplynulé štvrťstoročie krajina o nemalé plochy viníc prišla. Z niekdajších vyše 22-tisíc hektárov viníc má dnes Slovensko vo svojich registroch zapísaných už len necelých 17-tisíc hektárov.

Navyše produktívne a obrábané vinice pokrývajú plochu do desaťtisíc hektárov.