Podľa medializovaných správ Nemecko poľavilo a je ochotné rokovať o spoločnom rezolučnom mechanizme pre problémové banky. Na utorňajšom zasadnutí ecofinu ešte k dohode nedošlo, tá sa ale postupne približuje a môže k nej dôjsť na mítingu budúci týždeň.
Rezolučný mechanizmus pre banky by uľahčil situáciu krajinám s problémovými bankami a zároveň by mohol prispieť k uprataniu v bankovom sektore, ktorý by následne znovu mohol začať úverovať. Kurz eura voči doláru sa dostal až tesne pod úroveň 1,38, kde bol po prvýkrát od konca októbra. Túto hranicu však prekonať nedokázal a v stredu ráno sa obchodovalo okolo úrovne 1,375.
Darí sa aj libre. Britská mena v pondelok dostala pozitívny impulz od guvernéra Bank of England Marka Carneyho, podľa ktorého je vývoj britskej ekonomike pozitívny. V utorok to potvrdila aj priemyselná výroba, ktorá v októbri rástla medzimesačne o 0,4 percenta (oč. +0,4 %), medziročne sa rast vyšplhal na najvyššiu úroveň od roku 2010 3,2 %.
Obchodníci nakupovali libru aj napriek tomu, že M. Carney upozornil, že pozitívny vývoj ekonomiky neznamená, že sa v dohľadnej dobe budú zvyšovať úrokové sadzby. Práve naopak, zopakoval zámer banky ponechať úrokové sadzby na určitú dobu na historických minimách aj v prípade, že nezamestnanosť výrazne poklesne.
Z nášho pohľadu teda bola táto reč skôr holubičieho charakteru. Pre obchodníkov je však libra v súčasnosti favoritom, keďže britskej ekonomike sa darí a centrálna banka neuvoľňuje, a tak si v tej reči zjavne dokázali nájsť aj niečo jastrabieho.
Okrem optimizmu ohľadom vývoja britskej ekonomiky to mohlo byť aj vyjadrenie, že centrálna banka sa bude snažiť zamedziť ďalšej realitnej bubline. V tomto smere už vypustila objem rozdaných hypoték z podmienok pre prístup bánk k lacným peniazom.
Kurz libry k doláru sa v utorok dostal na nové najvyššie úrovne od augusta 2011 na 1,6464. Aj vzhľadom na charakter tejto reči ale ostávame voči schopnosti libry v dohľadnom čase navyšovať zisky skeptickí. Naopak, vôbec by nás neprekvapila korekcia. Libra zostúpila z maxím už v stredu v ranných hodinách, keď sa obchoduje tesne nad úrovňou 1,64.
Na akciových trhoch sa v utorok červenalo. Obchodovanie neprinieslo žiadne dôležitejšie dáta, táto menšia nervozita môže súvisieť s budúcotýždňovým zasadnutím FEDu, od ktorého časť trhov očakáva zníženie kvantitatívneho uvoľňovania. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg vzrástlo percento oslovených analytikov očakávajúcich zníženie uvoľňovania už v decembri na 34 percent zo 17 percent pred mesiacom. Paneurópsky index EuroStoxx50 v utorok stratil 0,9 % a širší americký index S&P 500 0,3 %
Kalendár ekonomických udalostí je na stredu takmer prázdny. Jedinou zaujímavou udalosťou bude zasadnutie novozélandskej centrálnej banky (21:00) a následná tlačová konferencia jej guvernéra Wheelera (1:10). Sadzby sa meniť nebudú, sledovať sa však bude sprievodný komentár. Reserve Bank of New Zealand totiž naznačila, že zvýšenie sadzieb bude potrebné už v budúcom roku. Obchodníci budú v komentári hľadať náznaky, kedy by k prvému zvýšeniu mohlo dôjsť a či by ich dokonca mohlo byť viac.
Autor je analytik X-Trade Brokers